Classic Car Catalogue

1958 Sachsenring Automobilwerke Zwickau

P-70 Zwickau
P-50 Trabant – nowy model
P-240 Sachsenring
P-2M – ost. rok
P-3 – nowy model

DDR

2 maja połączono fabryki Automobilwerke Zwickau (AWZ) i Sachsenring - powstał VEB Sachsenring Automobilwerke Zwickau.
15 maja rozpoczęto produkcję Trabanta.
Jesienią P-240 otrzymał nowy wlot powietrza, większe kierunkowskazy przednie i bardziej eleganckie listwy boczne. wprowadzono nową wersję nadwozia - 4 drzwiowy kabriolet.
 

P-70 Zwickau

P-70 (2 cyl, 690 cm³, 22 KM)
 Sedan
 Kombi
 Coupé


P-70

P-70 Coupé
 

P-50 Trabant

P-50 (2 cyl, 0,5l. 17 KM; wb: 2020 mm)
 Limousine


4 pages brochure.

 
Pierwsza próbna seria nowych samochodów o pierwotnej nazwie roboczej P-50 a obecnej - Trabant, opuściła pod koniec grudnia ub. roku mury fabryczne zakładów w Zwickau.
Ten nowy samochód zalicza się do średniej klasy wozów. Oprócz wielu czynników natury technicznej, wskazują na to rozmiary nadwozia, wygodne przestronne wnętrze itp. Charakterystyczną dla Trabanta jest kombinacja w doborze materiałów, z których wykonane jest samonośne nadwozie tego samochodu. A więc elementy szkieletowe wykonane są z blachy stalowej i elektrycznie spawane. Całość obłożona jest gotowymi fabrykatami wytłaczanymi z duroplastu a więc z materialu, który stosowano w pierwowzorze P-70. Duże płaszczyzny szyb zapewniają dobrą widoczność. Miłym zaskoczeniem jest pojemność wnętrza samochodu. Wygoda pasażerów podczas jazdy przy tej klasie wozu jest faktem godnym podkreślenia. Warto także zwrócić uwagę na możność odchylenia oparć. Nie tylko dlatego, że ułatwiają zajęcie miejsca na tylnych siedzeniach, lecz również dlatego, że można je ustawić w pozycji odpowiadającej wygodzie pasażera czy kierowcy. Sylwetka Trabanta jest niezbyt nowoczesna, mimo, iż samochód konstruowano w połowie ubieglego roku. Trabant podobnie, jak popularny u nas P 70 - posiada napęd na przednie koła. Zawieszenie kół przednich niezależne. Niestety, nie jesteśmy obecnie w stanie wydać naszej opinii na temat Trabanta, bowiem nie zapoznaliśmy się z nim osobiście. Mamy jednak nadzieję, iż przedstawicielstwo Handlowe NRD udostępni nam wkrótce egzemplarz testowy.

Motor, luty '58

1. Zaglądamy pod silnik: 1. Zbiornik paliwa, 2. Cewka zapłonowa, 3. Tłumik szmerów ssania, 4. Obudowa dmuchawy osiowej, za nią cylindry, 5. Akumulator, 6. Przekładnia, 7. Kolanko kolektora wydechowego.

2. Patrząc na samochód ustawiony w tej pozycji, dokładnie widać przyjemny pontonowyy kształt nadwozia. Wykonane jest ono częściowo z duroplastu a częściowo z blachy stalowej. W całości tworzy lekką a zarazem silną konstrukcję.

3. Wnętrze Trabanta jest przestronne i wygodne. Mieści 4 osoby. Oparcia przednich siedzeń zamocowane ruchomo pozwalają kierowcy i Pasażerowi na zmianę pozycji, co jest dość ważnym momentem podczas długich nużących podróży. A poza tym przednie sidzenia przechylane do przodu ułatwiają wsiadanie.

4. Deska rozdzielcza z masy plastikowej w kolorze kości słoniowej podnosi esteryczny wygląd wnętrza samochodu. Przewidziane jest także miejsce na radioodbiornik.
 

P-240 Sachsenring

P-240 (6 cyl, 2407 ccm, 80 PS; wb: 2800 mm)
 Sedan
 Kombi – discontinued
 Cabriolet – new model


Sachsenring Horch P-240

Sachsenring Horch P-240
 

P-2M and P-3

P-2M (6 cyl, 2407 cm³, 65 KM, 4x4)
P-3 (6 cyl, 2407 cm³, 75 KM, 4x4)