Classic Car Catalogue

AWZ 1957

Germany

P-70  690 cm³, 22 KM
P-50  500 cm³, 18 KM – premiera 21 lutego 


P-70

AWZ P-70 produkowany jest w zakładach VEB Automobilwerk AWZ w Zwickau. Posiada nietypowe nadwozie z tworzywa sztucznego - duroplastu wykonywane w trzech wersjach: 2 drzwiowy sedan, kombi i Coupé. Dwucylindrowy, dwusuwowy silnik napędza przednie koła.
Nowy model nazwany P-50 też napędzany jest dwucylindrową jednostką dwusuwową, ale o mniejszej pojemności 0,5l, rozwijającą 18 KM.P 70 Coupé


P-70 kombi


P-70 Coupé

 


P-50

 
 W NRD NOWY SAMOCHÓD POPULARNY 

  Prasa fachowa Niemieckiej Republiki Demokratycznej podawała dotychczas skromne i ogólnikowe informacje o pracach nad samochodem popularnym P-50, który miał zastąpić produkowany obecnie model AWZ P-70, uważany zresztą za konstrukcję przejściową. Prace nad tym samochodem rozpoczęto w końcu 1953 roku. W roku 1954 zbudowano pięć prototypów, z których trzy osiągnęły dotychczas przebiegi około 60.000 km, a pozostałe dwa - 75.000 km. Te dość znaczne przebiegi pozwoliły na określenie wartości samochodu i na podjęcie kroków do przygotowania seryjnej produkcji samochodów.
  W paźdzernikowym numerze czasopisma „Kraftfahrzengtechnik” (NRD) uchylono wreszcie rąbka tajemnicy i podano szczegółową charakterystykę techniczną pojazdu, skąd czerpaliśmy nasze informacje.
  Samochód rozwiązany jest interesująco i nowocześnie, ale trzeba stwierdzić – nie rewelacyjnie. Jest on wyposażony w dwusuwowy, dwucylindrowy silnik, chłodzony powietrzem przy pomocy dmuchawy osiowej. Cylindry odlane są ze stopu aluminiowego i mają chromowane gładzie; ta rozpowszechniona ostatnio metoda pozwala na daleko idące zmniejszenie zużycia gładzi cylindrowej. Powietrze po ochłodzeniu silnika może być jeszcze wykorzystane do ogrzewania wnętrza wozu i odmrażania przedniej szyby. Wał korbowy, jak zwykle w dwusuwach, ułożyskowany jest na łożyskach tocznych. Silnik zblokowany jest ze skrzynką biegów. Cały blok pędny zamocowany jest w poduszkach gumowych na ramie pomocniczej, połączonej z kolei, dwoma trójkątnymi kołnierzami z platformową ramą samochodu. Takie rozwiązanie pozwala na doskonały dostęp do mechanizmów bloku pędnego i umożliwia w razie potrzeby szybką ich wymianę.
  Konstrukcja zawieszenia przedniej osi i mechanizm kierowniczy bazowane są na analogicznych zespołach samochodów IFA-F8 i P-70; tylna oś jest łamana. Samochód wyposażony jest w hamulce hydruliczne, działające na wszystkie koła.
  Nadwozie, a ściślej mówiąc – jego zewnętrzna powłoka wykonana jest z tworzywa sztucznego na szkielecie z blachy stalowej. Rama platformowa, prócz tego że jest elementem nośnym osłania zespoły samochodu od spodu, przyczynia się do zmniejszenia oporów powietrza i ułatwia konserwację. Przyspawane są do niej elementy szkieletu nadwozia, a więc przegroda czołowa, osłony kół, słupki drzwi, szkielet dachu i ściana tylna. Poszczególne części powłoki nadwozia przymocowane są do szkieletu, w sposób umożliwiający łatwą wymianę w razie uszkodzenia.
  Kształt i wyposażenie nadwozia jest nowoczesne. Wymiary wnętrza zapewniają dostateczną wygodę, oczywiście w tej kategorii samochodów. Koło zapasowe mieści się w bagażniku otwieranym od zewnątrz. Na desce rozdzielczej przewidziane jest miejsce na radioodbiornik typu Schönburg; wszystkie samochody wyprodukowane seryjnie będą miały ekranowaną instalację elektryczną, dla wyeliminowania zakłóceń w odbiorze radiowym.
  A oto jeszcze najważniejsze dane techniczne samochodu P-50:
  Silnik dwusuwowy, dwucylindrowy z przepustnicą obrotową, sterującą wlot mieszanki. Srednica cylindra 66 mm, skok tłoka 73 mm. Pojemność skokowa 500 cm³, stopień sprężania 6,7:1, moc maksymalna 18 KM przy 3750 obr/min. Maksymalny moment obrotowy 4,5 kGm przy 2500 obr/min.
  Układ napędowy - sprzęgło jednotarczowe, suche. Przełożenia w skrzyni przekładniowej na poszczególnych biegach 1 bieg - 4,08, 2 bieg - 2,38, 3 bieg - 1,50, 4 bieg - 1,02, tylny bieg - 5,35. Przełożenie przekładni głównej 4,93.
  Podwozie - Rama platformowa. Zawieszenie kół przednich - resor piórowy poprzeczny. Zawieszenie kół tylnych - resor piórowy poprzeczny i wahacze poprzeczne. Skok kół podczas resorowania po 150 mm (75 mm w górę i 75 mm w dół). Amortyzatory teleskopowe, Mechanizm kierowniczy - zębatkowy. Średnica bębnów hamulcowych 200 mm. Powierzchnia okładzin ciernych 420 cm³. Nacisk okładzin na bęben 0,68 kG/cm². Wymiar kół 4 Jx13. Wymiar ogumienia 5,20-13.
  Wymiary, ciężary - długość 3375 mm. Szerokość - 1500 mm. Wysokość - 1395 mm. Prześwit - 180 mm, rozstaw osi - 2020 mm, rozstaw kół przednich - 1200 mm, rozstaw kół tylnych - 1220 mm, ciężar w stanie gotowym do jazdy - 620 kG. Obciążenie użytkowe - 300 kG (4 osoby). Pojemność zbiornika paliwa - 24 l (w tym 4 l rezerwy).
  Największa szybkość trwała - 75 km/godz. Maksymalne szybkości i zdolność do pokonywania wzniesień na poszczególnych biegach: 1 bieg - 20 km/godz. - 32 proc., 2 bieg - 35 km/godz. - 18 proc., 3 bieg - 60 km/godz. - 11 proc., 4 bieg - 85 km/godz. - 6 proc.
  Zużycie paliwa 6 l/100 km.
  Samochód P-50 ma być produkowany w wytwórni samochodów małolitrażowych w Zwickau, gdzie trwają już przygotowania do rozpoczęcia produkcji seryjnej.
T. M.
Motor, grudzien 1957

 


December 1957.