Classic Car Catalogue

ZIL (ЗИЛ) 1959

111
112 - prototyp

USSR

 

111

(V8 cyl, 5980 cm³, 200 KM)
 Limousine (wb: 3760 mm)

Ostatnie lata prac konstrukcyjnych i badawczych w dziedzinie samochodów osobowych przeprowadzane w Zwiazku Radzieckim, doprowadziły przez wprowadzenie zupełnie nowych typów wozów, do zupełnej zmiany produkcji.
Jednym z takich samochodów, jest siedmioosobowa limuzyna ZIL-111, która w roku 1958 poczęła produkować Moskiewska Fabryka Samochodów im. Lichaczowa.
Jest rzeczą oczywistą, że mówiąc o samochodach radzieckich, należy przede wszystkim brać pod uwagę fakt, iż konstruowane one były i przystosowane do specyficznych warunków terenowych i klimatycznych olbrzymich obszarów Kraju Rad.
ZIL-111 otrzymał zasadniczo wszystkie najnowocześniejsze rozwiązania mechanizmów napędowych i jezdnych (hydrauliczne sprzęgło, automatyczną skrzynie biegów, mechanizmy wspomagające kierowanie i hamowanie). Ładna sylwetka całkowicie metalowego, czterodrzwiowego nadwozia w połączeniu z gustownym wyposażeniem wnętrza tego samochodu – stawiają ZIL-111 w rzędzie udanych samochodów osobowych.
Jego silnik V8 o stopniu sprężania 10,5 (wg danych z prospektu i 9:1 - wg „Kratki automobilnyj sprawocznik -1958) posiada mokre, wymienne tuleje cylindrowe oraz układ smarowania z podwójną filtracją oleju oraz jego chłodzeniem w chłodnicy mieszczącej się z przodu wozu. Zasilanie odbywa się czterogardzielowym gaźnikiem K-85. Nad silnikiem umieszczono duży, mokry filtr powietrza z tłumikiem szmerów ssania.
Samochód posiada konstrukcję ramową z podłużnicami o przekroju skrzynkowym. Zawieszenie konwencjonalne: przód - sprężyny śrubowe, tył resory półeliptyczne.
Siedmiu pasażerów podróżuje na szerokim (1520 mm) siedzeniem z przodu, węższym (1400 mm) z tylu i dwóch rozkładanych fotelach (każdy o szerokosci 635 mm). Z wyposażenia zwraca uwagę spryskiwacz szyb przednich z napędem podciśnieniowym, ogrzewanie i wentylacja wnetrza z odmrażaniem szyby przedniej i szyb drzwi z przodu wozu, elektryczne otwieranie okien, samochodu, radioodbiornik sterowany przyciskami z przednich lub tylnych miejsc wozu wraz z oddzielnym głośnikiem i elektrycznie wysvwaną anteną. Przednie siedzenie z wspólnym oparciem dla kierowcy i pasażerów jest regulowane ,przy użyciu przycisków. Wymiary bagażnika są następujace: maks. dług. - 1000 mm, szer. 1700 mm, wys. 600 mm.

(Motor 1959)

 

112

 


ZIŁ 112 na targach w Lipsku.