Classic Car Catalogue

Wartburg 1967

312/1 kombi - ost. rok
353

DDR


Belgrade Motor Show.
We wrześniu na targach w Brnie zaprezentowano kombi 353 Tourist.
Brytyjski importer oferuje wersję z 4 suwowym silnikiem Forda.
 

353

353 (3 cyl, 2 suw, 991 cm³, 45 KM; wb: 2420 mm)
  Limousine
  Limousine de Luxe
  Tourist - September


Wartburg 353

353 Tourist brochure.

353 Tourist
Motor '68/42
Wprowadzone niedawno do produkcji nowe nadwozie samochodu Wartburg doczekało się dalszej odmiany, którą zademonstrowano po raz pierwszy na tegorocznych Targach w Brnie. Jest nią samochód uniwersalny WARTBURG TOURIST.
Nowe nadwozie jest produkowane w zakładzie nadwoziowym w Halle począwszy od 1 października br. i już od IV kawrtału br. znajdzie się w NRD w sprzedaży. Być może, że w roku 1968 Wartburg Tourist będzie importowany do Polski.
Ciekawostką jest wykonanie tylnych - piątych drzwi samochodu z takiego samego tworzywa sztucznego - Duroplast, z jakiego jest wykonany cały Trabant. Drzwi te o rozmiarze 1270x800 mm otwierane są ku górze i odsłaniają powierzchnię ładowania o rozmiarach 1110 mm x 1000 mm (między wnękami kół). Po rozłożeniu tylnych siedzeń powstaje przestrzeń ładowania o długości aż 1936 mm. Obciążenie użyteczne samochodu Wartburg Tourist jest oceniane na 450 kG przy ciężarze własnym w stanie gotowym do drogi - 960 kG.
Inne dane techniczne są identyczne jak dla Wartburga 353 przy czym wg danych fabrycznych szybkość maksymalna modelu Tourist wynosi 120 km/godz. a zużycie paliwa 8,8-10,5 l/100 km.
Motor '68/35
Wartburg 353 sprowadzany jest w dość znacznych, jak na wóz importowany, ilościach do Wielkiej Brytanii. Oczywiście w wersji z prawostronną kierownica. W pojeździe tym rzuca się w oczy również i druga zmiana, mająca na celu przystosowanie tego wozu do ruchu prawostronnego. Wynika ona z przesunięcia kolumny kierownicy na prawą stronę wozu. Zamiast przerabiać układ dźwigni zmiany biegów pod kierownicą, zdecydowano się po prostu przenieść dźwignię na podłogę. Mimo skrócenia elementów przenoszących ruchy dźwigni na skrzynkę biegów nie uzyskano dużej precyzji działania, jak to wynika z testu Wartburga, zamieszczanego w marcu tego roku w angielskim tygodniku Motor.
Angielski importer samochodów Wartburg oferuje obecnie oprócz typu podstawowego takie model ulepszony. Ulepszenia idą w dwoch kierunkach - zwiększenia stateczności pojazdu i zmniejszenia zużycia paliwa. Osiągnięto to przez zastosowanie opon promieniowych Firestone F100 oraz wymianę tłumików kół na tłumiki o silniejszym działaniu. Polepszenie, statecznaści jest znaczne, zwłaszoza na mokrych nawierzchniach.
Drugą zmianą, kosztującą około 90 dolarów, jest zastąpienie standardowego gaźnika BVF gaźnikiem Weber o podwójnyrn przelocie Ø28 i Ø26 mm. I tu sensacja! Okazuje się, że mimo zwiększenia przekroju gaźnika i zmniejszenia tym samym szybkości przepływu mieszanki, zużycie mieszanki w całym zakresie szybkości zmalało. Widać to wyraźnie z dwóch nałożonych na siebie wykresów wykonanych przez angielską redakcję. Założenie nowego gaźnika wymaga zastosowania nowego odlewanego przewodu ssania. Poza zmniejszeniem zużycia paliwa zmiana ta daje powiększenie momentu obrotowego w średnim zakresie obrotów. Zyski okupione są nieznacznym zwiększeniem poziomu szumów ssania. Za to z kolei silnik jest mniej wrażliwy na liczbę oktanową paliwa.
W. G.
 

312 Kombi

312/1 (3 cyl, 2 suw, 991 cm³, 45 KM; wb: 2420 mm)
  Kombi