Classic Car Catalogue

Wartburg 1959

311 (3 cyl, 2 suw, 900cm³, 37 KM; wb: 2450mm)
  311/0 Limousine
  311/1 Luxus Limousine
  311/8 Faltdachlimousine
  311/2 Kabriolett
  311/3 Coupé
  311/5 Camping Limousine
  311/9 Kombi
  311/7 Schnelltransportwagen
  311/4 Kübelwagen - new model
313 (3 cyl, 2 suw, 900cm³, 50 KM; wb: 2450mm)
 Sportwagen

DDR

Nowy wlot powietrza ujednolicony z modelami Sportwagen.
Motor '60/11
Nowy model AWE-311 Wartburg 1959

W ogólnej formie konstrukcyjnej jak i w wyglądzie zewnętrznym Wartburg model 1959 nie posiada poważniejszych zmian w stosunku do poprzedniego modelu, pochodzącego z roku 1955. Jednakże w rozwiązaniach poszczególnych zespołów i części wprowadzano szereg istotnych unowocześnień, wpływających korzystnie na ogólne własności użytkowe samochodu. Nowy model Wartburga różni się od poprzednich w pierwszym rzędzie inaczej zaprojektowaną osloną wlotu powietrza chłodzącego. Zastosowana obecnie krata przyczynia się do nadania charakterystycznej nowoczesnej sylwetki przedniej części samochodu. Wprowadzono nowe rodzaje iakierów opartych na bazie sztucznych żywic, które przy korzystnych, pastelowych kolorach oraz ładnej, lśniącej powierzchni dają korzystny wygląd zewnętrzny samochodu. Część obecnie produkowanych samochodów posiada nadwozie malowane w dwu kolorach, z ozdobnymi chromowanymi listwami po bokach oraz polerowane, błyszczące tarcze kół.
Nowy układ piór wycieraczek przedniej szyby poprawia znacznie widocznosć przy jeździe w czasie opadów.
Wnętrze nowego Wartburga różni się jedynie w bardzo drobnych szczegółach wykończenia, a na podkreślenie zasługuje tu jedynie bardziej staranne wykonanie.
Przechodząc do omówienia głównych zmian w poszczególnych zespołach samochodu należy wymienić nową głowicę mocowaną za pomocą ośmiu śrub, zmiany w pasowaniach i ułożyskowaniu wału korbowego, zwiększające jego trwałość i eliminujące zdarzające się poprzednio niedomagania. Zastosowano zmodyfikowany gaźnik, pozwalający na uzyskanie korzystniejszych wskaźników eksploatacyjnych silnika.
Do ważniejszych zmian w skrzynce biegów należy zaliczyć wprowadzenie synchronizacji trzech wyższych biegów, Synchronizacja ta wydatnie ułatwia zmianę biegów przyczyniając się do zwiększenia łatwości prowadzenia pojazdu. O skuteczności działania synchronizacji świadczyć może fakt, że umożliwia ona zmianę biegów nawet bez wyłączania sprzęgła (czego jednakże nie zaleca się robić w normalnym użytkowaniu).
Następnym istotnym ulepszeniem jest zmiana układu hamulcowego, w postaci więszych bębnów hamulcowych oraz zastosowaniu w przednich kołach szczęk typu Duplex. Zwiększa to sprawność działania hamulców przy jednoczesnym zmniejszeniu niezbędnego nacisku nogi na pedał.
Drobne zmiany w zębatkowym mechaniźmie i układzie kierowniczym spowodowały, że obracanie kołem wymaga mniej wysiłku.
W zawieszeniach wprowadzono resory o większej ilości cienkich piór, co poprawiło charakterystykę resorawania samochodu. Ponadto zastosowano pewne zmiany w ułożyskowaniu kół oraz w przegubach i półosiach, celem uzyskania większej trwałości tych elementów.
Najistotniejszą zmianą w instaiacji elektrycznej jest zastosowanie prądnicy o mocy zwiększonej do 180 W.
Samochód Wartburg produkowany jest obecnie w kilku wersjach nadwoziowych, jak limuzyna standartowa i limuzyna luksusowa - malowana dwubarwnie, z rozkładanymi do spania siedzeniami i poduszkami siedzeń wykonanymi z gumy w układzie ogrzewania oraz bardziej komfortowym wykończeniem. Ponadto produkowane jest nadwozie typu uniwersalnego tzw. combi w wersji normalnej oraz luksusowo-kampingowej, nadwozie dwudrzwiowe typu „Coupé” oraz dwuosobowa wersja sportow. z silnikiemoa podwyższonej mocy (ok. 50 KM).
Zmiany i unowocześnienia wprowadzane systematycznie do produkcji i zwiększające wyraźnie wartość użytkową pojazdu świadczą pochlebnie a zespole konstrukcyjnym zakladów w Eisenach. Warto tu wspomnieć, że ostatnio samochód Wartburg przeszedł w NRD szeroko zakrojone badania jakościowe, celem uzyskania znaku „wyrobu najwyższej jakości". Badania te wykazały należytą trwałość i niezawodność działania zasadniczych zespołów samochodu (po przebiegu 20000 km - zużycie gładzi cyl. 0,03 mm, tłoków 0,02, wzrost luzu łożysk korbowodowych 0,01 mm) i jedynie pewne usterki, jakie wystąpiły w instalacji elektrycznej spowodowały, że w wyniku tych prób samochód otrzymał tylko cechę „wyrobu dobrej jakości”.
Aczkolwiek wszystkie omówione wyżej cechy świadczą ogólnie korzystnie o samochodzie Wartburg, dla ścisłości opinii należy wspomnieć też o pewnych wadach tego samochodu. Pośród nich na pierwszym miejscu należy wymienić duży ciężar własny, jeszcze zbyt sztywne resarawanie, hałaśliwość wnętrza, poziom hałasu wewnątrz nadwozia 88-91 fonów, poziom hałasu na zewnątrz mierzony w odległości 7 m od samochodu, jadącego ok. 86-88 fonów, niezbyt wygodne siedzenia oraz dosyć znaczne zużycie paliwa.
ANDRZEJ CICHOWSKI

Wartburg Sportwagen Coupé hardtop