Classic Car Catalogue

Škoda 1966

1000 MB - modernizacja
Octavia Combi
1202 STW

Czechoslovakia

 

1000 MB

1000 MB (typ 990) (R4 cyl, 988 cm³, 37 KM) - end
1000 MB (typ 721) (R4 cyl, 988 cm³, 43 KM) - new
1000 MBG (typ 710) (R4 cyl, 988 cm³, 46 KM) - new
  Sedan 4-dr
1000 MBX (typ 990T) (R4 cyl, 988 cm³, 46 KM) - new
  Hardtop 2-dr


Škoda 1000 MBG

Niedawno zakłady Skoda w Mlada Boleslav obchodziły jubileusz - fabrykę opuścił stutysięczny samochód! Spora to liczba pojazdów, wziąwszy pod uwagę fakt, że produkcja modelu 1000 MB rozpoczęła się właściwie w maju 1964 r. Zupełnie nowa fabryka, choć zbudowana w tym samym co dawniej mieścle, zdobyła już spore doświadczenie pradukcyjne i kontynuuje tradycje wielkoseryjnej produkcji; poprzedniego modelu Skoda 440 i Octavia zbudowano tu blisko 315 000 sztuk.
Kiedy na przełomie kwietnia i maja, odwiedziliśmy Automobilove Zavody Narodni Podnik w Mlada Boleslav dzienna produkcja przekraczała 320 sztuk pojazdów. Nie ma drugiej fabryki samochodów w krajach naszego obozu, która moglaby się poszczycić podobną, wielkoseryjną produkcją. Czy ilość lidzie w parze z jakością? Na samochodach Skoda 1000 MB można dostrzec wiele znamion wielkoseryjnej produkcji - tu niezbyt precyzyjniie dopasowane blachy, tu odstająca tapicerka, tam zaciek lakieru. Są to jednak drobnostki. Ogólnie biorąc, samochód jest wykonany porządnie i na naszym rynku (poza mankamentem wycieków oleju) zdobywa coraz więcej uznania (pomimo kłopotów z częściami zamiennymi) i wysoką ceną w wolnej sprzedaży. Samochód jest wciąż modernizowany; wprowadzono w nim setki zmian i większych lub mniejszych ulepszeń, które są wynikiem zdobywania doświadczeń eksplaatacyjnych i produkcyjnych. O zmianach tych piszemy szczegółowo poniżej.
W roku 1966 w Mlada Boleslav ma być wyprodukowanych łącznie 77 700 samochodów Skoda 1000 MB model 1966 (68700 sztuk modelu Standard, 7000 sztuk modelu de Luxe i 2000 sztuk dwudrzwiowej odmiany S 1000 MB X). Z tej liczby blisko 51000 pojazdów (46000 Standard, 4000 de Luxe, 1000 MB X) przeznaczonych jest na eksport.
  Skoda 1000 MB model 1966
Produkcja modelu na rok 1965 rozpoczęła się 3 stycznia br. i po sukcesywnym wprowadzaniu modernizacji model ten odróżnia się od znanych u nas samochodów następującymi zmianami: na zewnątrz nowy samochód w wersji Standard rozpocząć można po innym kształcie ozdobnej listwy z przodu samochodu; dawniej sięgała ona aż do świateł kierunkowskazów, obecnie jest wykonana z tworzywa sztucznego, stanowi jedną całość i nie obejmuje migaczy. Skoda 1000 MB, model 1966 lakieruje się obecnie w sześciu kolorach: ciemnbczerwonym (numer lakieru 837), biało-szarym (116), jasno-beżowym (625), niebiesko-zielonym (436), jasno-niebieskim (439), oraz ciemno-szarym (113).
We wnętrzu samochodu korbki otwierania okien posiadają obecnie plastykowe zakończenia Z tworzyw sztucznych wykonane jest też zabezpieczenie okien. Inaczej usytuowane są na tunelu centralnym dźwignie sterujące układu ogrzewania, lakierowane w dwóch kolorach: czerwonym - ciepło, zielonym - zimno. Ustawienie tych dźwigienek jest właśnie teraz zgodne z wskaźnikami instrukcji obsługi: dźwignia podniesiona do góry włącza ogrzewanie, opuszczona - wyłącza (a więc odwrotnie niż w modelach 1964/65). Pod tylnymi siedzeniami znalazło się plastykowe pokrycie tekstylne.
Najważniejsze zmiany dotyczą silnika. Jego moc wzrosła z 42 KM przy 4650 obr/min do 48 KM SAE przy 4750 obr/min; maksymalny moment obrotowy, który w madelach ubiegłorocznych wynosił 7 kGm przy 3000 obr/min, w modelu 1966 wynosi 7,5 kGm też przy 3000 obr/min. W jaki sposób uzyskano podwyższenie mocy silnika? Poprzez zastosawanie wałka razrządczego o innym kształcie krzywek zaworów ssących; zwiększył się wznios zaworów ssących z 5,5 do 5,8 mm; uklad zaworów wydechowych pozostał bez zmian. Lepsze domykanie zaworów zapewniają zastosowane obecnie podwójne sprężyny zaworowe; obecnie każdy zawór posiada, tak jak w silnikach Skody Octavii po dwie sprężyny. Zmiany te pociągnęły za sobą wzmocnienie gniazd sprężyn zaworowych (łącznie ze zmianą materiałową) oraz pogrubienie głowicy pod wewnętrzne sprężyny zaworowe. Do powiększenia mocy silnika o 6 KM przyczyniła się też inna regulacja oraz zmiany konstrukcyjne gaźnika JIKOV 32 BST-18 (dawniej JIKOV 32 BST-13). Obecnie główna dysza paliwa posiada wymiar 125, w miejsce dotychczasowej 120; inne są sprężyny i zawór pampy przyspieszającej gaźnika.
W wyniku powiększenia mocy silnika zastosowano mocniejsze śruby mocowania głowcy, solidniejsze są pokrywy łożysk głównych w kadłubie silnika, podobnie jak i śruby mcujące. Zwiększono o 20% przepływ oleju poprzez zwiększenie o 2 mm średnicy kół zębatych pompy olejowej. Inaczej jest obecnie podparta maska silnika; podpórka maski umieszczona jest obecnie centralnie, a nie jak dotychczas asymetrycznie; pociągnęło to za sobą minimalną zresztą zmianę kształtu filtra powietrza. Dla powiększenia bezpieczeństwa dzieci przewożonych na tylnych siedzeniach wszystkie samochody Skoda 1000 MB 1966 wyposażono w dodatkowe zamki, uniemożliwiające otwarcie tylnych drzwi od wewnątrz. Według danych fabrycznych nowy model osiąga szybkość 125 km/godz, a przy szybkości 80 km/godz zużywa 7,2 l/100 km. Nasze pierwsze wrażenia z jazd tym usprawnionym samochodem to:
- większa elastyczność silnika, wyrażająca się nie tak często koniecznością zmiany biegów oraz możliwość jazdy na III biegu przy znacznie niższych niż w starszym modelu szybkościach; „trójka" nowej Skody doskonale nadaje się do jazdy miejskiej, zapewniając samochodowi dobre przyspieszenia oraz możliwość pokonywania zakrętów na tym biegu;
- lepsze przyspieszenia, co objawia się szybszym osiąganiem wysokich szybkości niż w dotychczasowym modelu;
- mniejsza hałaśliwość będąca po prostu wynikiem zwiększonej elastycznosci silnika - jeździ się na niższych obrotach silnika.
  Skoda 1000 MB de Luxe
Tę luksusową odmianę nowej Skody przewidzianą głównie na eksport odróżnić można:
- inną stylizacją wlotu powietrza do chłodnicy silnika; jest to rozwiązanie trochę estetyczniejsze, od istniejącego, lecz prostokątny kształt obecnie zastosowanego wlotu nadal nie harmonizuje - naszynt zdaniem - z całością sylwetki samochodu.
- Ozdobna listwa mieści się pod progami drzwiowymi samochodu.
- Koła sarnochodu wyposażono w imitacje szprychowych tarcz, a opony Barum 155-14 w białe obrzeża. Za tylnymi kołami zakłada się w modelach de Luxe ochraniacze, zabezpieczające przed ochlapaniem
- Na lewym błotniku umieszczono zewnętrzne lusterka, stanowiące seryjne wyposażenie modelu luksusowego.
- Z tyłu samochodu umieszczono złoty napis 1000 MB de Luxe.
We wnętrzu samochodu znalazły się;
- wygodniejsze siedzenia z oparciami o bardziej anatomicznym kształcie; tapicerka siedzeń tekstylna;
- dywaniki tekstylne a nie gumowe;
- uchwyt dla pasażera siedzącego obok kierowcy;
- inne, tapicerskie pokrycie dachu z elastyczną wykładziną nad głowami podróżujących;
- prostokątne otwory wentylacyjne tylnego bagażnika, pokryte czarnym lakierem, nie powodującym odblasków;
- w prawej zasłonie przeciwsłonecznej znalazło się dodatkowe lusterko, przeznaczone głównie dla pasażerek;
- zastosowano klejone szyby przednie i tylne oraz hartowane szyby boczne.
W instalacji elektrycznej samochodu zastosowano w modelu de Luxe mocniejsze żarówki kierunkowskazów (20 W), światła STOP 20/5 W oraz światła tylnego biegu (20W), które oświetlają drogę z tyłu samochodu, po załączeniu tylnego biegu i oświetlenia samochodu. Modele luksusowe wyposaża się w pneumatyczne sygnały dźwiękowe Fantar 100.
  Skoda 1000 MB X
Od lipca bieżącego roku wchodzi do produkcji model Skoda 1000 MB X, będący odmianą dwudrzwiową dotychczas produkowanego samochodu. W tym samochodzie inny kształt posiada tylna szyba, a jej słupek okienny pochylony jest w odwrotną niż dotychczas stronę. Rozwiązanie to zmienia na korzyść sylwetkę samochodu i zapewnia jeszcze więcej światła we wnętrzu wozu. Szyby boczne posiadają chowany słupek okienny, tak, że po ich opuszczeniu z boku samochodu znajduje się olbrzymi otwór okienny. Podobnie jak model de Luxe, Skoda 1000 MB X nie posiada żadnych usprawnień silnika w porównaniu z modelem Standard. Oczekuje się uruchomienia produkcji i odmiany sportowej z dwoma gaźnikami, zasilającymi usprawniony silnik, ale to już sprawa dalszej przyszłosci.
St. Szelichowski

Motor '66


Škoda 1000 MBX

• Większa o 6 KM moc silnika, bo wprowadzono:
- nowy wałek rozrządczy (powiększenie wzniosu zaworów ssących);
- podwójne sprężyny zaworowe;
- inne nastawy gaźnika; inna pompa przyspieszająca.
• Dalsze zmiany w silniku:
- mocniejsze śruby mocowania głowicy;
- solidniejsze pokrywy głównych łożysk korbowodowych;
- zwiększony o 20% przepływ oleju
- inne centralne podparcie maski silnika; zmiana kształtu filtra powietrza.
• Zmiany stylizacyjne:
- listwa ozdobna z przodu wozu nie obejmuje świateł kierunkowskazów przednich.
• Zmiany we wnętrzu samochodu:
- zamki w drzwiach tylnych posiadają zabezpieczenie uniemożliwiające ich otwarcie od wewnątrz;
- korbki otwierania okien i ich zabezpieczenie wykonane z plastyku.
- inne usytuowanie dźwigni sterujących ogrzewanie;
- pod tylnymi siedzeniami tekstylne obicie.
• Szerszy asortyment lakierów.

 

Octavia Combi

Octavia Combi (typ 703C) (R4 cyl, 1221 cm³, 47 KM)

 

1202

1202 (R4 cyl, 1221 cm³, 45 KM)
  Kombi
  Furgon
  Pick-up