Classic Car Catalogue

Opel 1937

P 4 - ost. rok do grudnia
Kadett - ost. rok do grudnia
Olympia - ost. rok do grudnia
2 Liter - ost. rok do czerwca
Super 6 - nowy model
Admiral - premiera w Berlinie w lutym
Kadett - premiera
Olympia - premiera

Germany

Cars registered in Germany:
Total 75803 ex.
Super 6 jest pierwszym Oplem wyposażonym w silnik górnozaworowy. Oferowany jest w kilku wersjach nadwozia, m.in. jako 2- lub 4-drzwiowy sedan i kabriolet.
Geländesportwagen otrzymał silnik z nowego modelu. Łącznie powstało 15 egzemplarzy tego auta.
Nowe są też najmniejsze modele: Kadett i Olympia, która ma teraz silnik górnozaworowy o pojemności 1488 cm³ o mocy 37 KM.
Rekordowo niska cena P4 - 1450 marek, została osiągnięta dzięki zredukowaniu wyposażenia do niezbędnego minimum. Zamówienie drugiej wycieraczki przedniej szyby, czterobiegowej skrzyni, kołpaków na koła, lepszej tapicerki i przeniesienie koła zapasowego na tył kosztuje dodatkowo 400 marek.
75 lecie firmy uświetniła na Salonie Berlińskim premiera luksusowego Admirala. Technicznie jest on bardzo podobny do amerykańskiego Chevroleta.
Olympia montowana jest w Polsce w zakładach Lilpopp Lau i Lowenstein obok P4. Za wersję z nadwoziem zamkniętym trzeba zapłacić 5600 zł, kabriolimuzyna kosztuje 5750 zł. (Dane z czerwca dotyczą starego modelu). Ponadto firma montuje i sprzedaje amerykańskie Chevrolety i Buicki.
The career of the most popular German car, Opel P4 come to end in December. Since 1931 Opel built 5.600 1-Liter, 101.563 1.2-Liter (including 7.000 series 12 LG and 1.500 Regent) and 65.864 P4 - total of 173.027 units of this series.
The first series of the Kadett ran only one year until the end of 1937, reaching a figure of 33.402 cars.
Olympia with 1.3 litre engine was built till December.
Although the 2-Liter remained until June 1937, the production of his successor, Super 6 began as early as November 1936. It is the first Opel to have an overhead valve engine. The production of the Opel 2 liter, then the most driven German midsize car, ran to June, 1937. Total number 50.000 were built.
The first copies of the Opel Admiral emerged at the end of the year in 1937 but it was launched in February/March at Berlin Motor Show.
Auto Technika Samochodowa - relacja z salonu w Berlinie Marzec 1937
Kadett
Z nowymi modelami na 1937 rok wystąpiły prawie wszystkie niemieckie wytwórnie, a całą jej gamę przygotowała wytwórnia Opla. Młodszym bratem Olimpii jest Kadett, posiadający samoniosące stalowe nadwozie o analogicznej budowie i takież same niezależne zawieszenie przednich kół, prowadzonych równoległymi ramionami w płaszczyźnie samochodu i uresorowanych sprężynami spiralnymi, ujętymi w osłony zespolone ze zwrotnicami. Posiada on silniczek czterocylindrowy tak samo, jak P4 o pojemności 1066 cm³ o mocy 23 KM, trójbiegową skrzynkę biegów całkowicie cichobieżną, tylny most normalnej sztywnej budowy, zawieszony na dwóch półeliptycznych resorach, hamulce hydrauliczne. Sylwetka jego przypomina Olimpie z jej charakterystycznym zespoleniem w jedną całość pancerza chłodnicy, przodu błotników i obsady latarń. Jest on oczywiście mniejszy od niej i ma przyjemniejsze mniej ostre linie chłodnicy i maski.

Dwa dalsze nowe modele Opla "Super 6" i "Admiral" stanowią pod względem konstrukcyjnym zupełnie nową grupę wozów. Sześciocylindrowy 2 1/2 litrowy "Super 6" stanowi rozwinięcie i wzmocnienie dotychczasowej dwulitrowej szóstki, o ile jednak ta posiadała silnik z zaworami bocznymi, to "Super 6" posiada silnik górnozaworowy o wielkiej wydajności, wzorowany na konstrukcji amerykańskich silników produkcji General-Motors i posiada takie na przykład specjalne urządzenia, jak termostatyczne regulowanie podgrzewanie mieszanki. Ciekawą poza tym cechą tego silnika jest bardzo mały stosunek skoku, który wynosi 82 mm do średnicy cylindra, wynoszącej 80 mim; duża powierzchnia głowicy pozwala na zastosowanie zaworów o dużej średnicy, a więc zapewnia dobrą sprawność zasysania mieszanki, dzięki zaś małemu skokowi małą jest również średnia szybkość tłoków, co zapewnia dużą trwałość silnika przy ciągłej pracy na dużych obrotach. Ciekawym jest również zastosowanie trójbiegowej skrzynki biegów, a to dzięki temu, że silnik posiada duży zapas mocy. Rama Opla "Super 6" wykonana
2,0 Liter, Super 6 i Admiral
jest jako spawana z podłużnicami o skrzynkowych przekrojach.
Zawieszenie przednich kół niezależne, typowe dla wszystkich modeli Opla. Tylna oś sztywna. Hamulce hydrauliczne. W całej budowie podwozia uderza znaczna prostota i racjonalność ukształtowania poszczególnych elementów, mająca na względzie nie tylko osiągnięcie należytego funkcjonowania pomimo prostego rozwiązania, ale również i względy prostoty obróbki. Ciekawym jest na przykład połączenie ze sobą wałków ramion tylnych hydraulicznych amortyzatorów drążkiem skrętnym, dzięki czemu w ten sposób sprzężone amortyzatory odgrywają rolę stabilizatora powstrzymującego samochód od przechylania się na zakrętach. Piasty przedniego i tylnego koła, tak samo jak w Fordach są lane i stanowią jedną całość z bębnami hamulcowymi. Wygląd zewnętrzny Opla "Super 6" przypomina w zupełności dotychczasową szóstkę, mają zresztą te wozy ten sam rozstaw kół i osi i jedynie pancerz chłodnicy ma ładniejsze, bardziej zaokrąglone kształty.

Największy z nowych Opli "Admiral" stanowi już próbę wtargnięcia się tej największej niemieckiej wytwórni, która dotąd specjalizowała się w wozach popularnych, do klasy wozów wielkich z samochodem, który przy swoich wysokich zaletach technicznych i efektownym wygładzie będzie jednak stosunkowo bardzo tani. Pod względem technicznym podwozie "Admirala" jest repliką "Super 6" i różni się rozwiązaniem niektórych szczegółów i tak na przykład sześciocylindrowy górnozaworowy silnik o pojemności 3,6 litra ma zastosowane żeliwne tłoki, co obecnie coraz częściej zaczynamy spotykać na dużych amerykańskich silnikach, sprzęgło zaś jednotarczowe jest pół automatyczne z dźwigienkami o przeciwwagach powodujących wzmocnienie nacisku sprężyn przy dużych obrotach silnika. Kształty zaś nadwozia "Admirala" stanowią ładne i udane powiększenie Olimpii, zretuszowane i podkreślone bardziej płynnymi i ozdobnymi liniami przodu jak i całości. Wykończenie wnętrza i wyposażenie jest bardzo estetyczne i bogate i stoi w zupełności na poziomie amerykańskich wozów wysokiej klasy.
Auto Technika Samochodowa - relacja z salonu w Brukseli Luty 1937
Opel, największa wytwórnia niemiecka, wystawia w stoisku General Motors Corporation, z którą jest związana, nowy model "Super-Six" z zaworami wiszącymi. Silnik 6-io cylindrowy o pojemności 2,5 litra. Skrzynka biegów trójbiegowa ze wszystkimi biegami cichymi. Ładna konstrukcja, łącząca pomysły amerykańskie z europejską ekonomią. Zobaczymy ten wóz niedługo ponownie na Salonie berlińskim.
 

P4

P4 (1190) (2286 mm) - discontinued in December
(R4 cyl, 1073 cm³, 23 PS)
  Limousine 2-dr
  Cabrio-Limousine 2-dr
  Spezial-Limousine 2-dr


Limousine

P4
 

Kadett

Kadett (2337 mm) - discontinued
(R4 cyl, 1074 cm³, 23 PS)
  Limousine 2-dr
  Cabrio-Limousine 2-dr

 

 

Opympia

Olympia (2370 mm) - discontinued
(R4 cyl, 1288 cm³, 26 PS)
  Limousine 2-dr
  Cabrio-Limousine 2-dr

 

2,0-Liter

2-Liter (2642 mm) - discontinued in June
(R6 cyl, 1932 cm³, 36 PS)
  Chassis
  Limousine 2-dr
  Cabrio-Limousine 2-dr
  Limousine 4-dr
  Cabriolet 4-seat


Limousine
 

Super 6

Super 6 (2642 mm) - new model
(R6 cyl, 2473 cm³, 55 PS)
  Chassis
  Limousine 2-dr
  Limousine 4-dr
  Cabriolet 4-seat
  Cabriolet 2-seat Glaser
  Cabriolet 2-seat Hebmuller


Cabriolet by Hebmüller
 

Admiral

Admiral (3155 mm) - new model
(R6 cyl, 3626 cm³, 75 PS)

 

Kadett

Kadett (2337 mm) - new model in December
(R4 cyl, 1074 cm³, 23 PS)
  Limousine 2-dr (KJ 38)
  Limousine 2-dr Spezial (K 38)
  Cabrio-Limousine 2-dr Spezial (K 38)
  Limousine 4-dr Spezial (K 38)

 

Olympia

Olympia (2430 mm) - new model in December
(R4 cyl, 1488 cm³, 37 PS)
  Limousine 2-dr (OL 38)
  Cabrio-Limousine 2-dr (OL 38)
  Limousine 4-dr (OL 38)

 

           
           

 

Rallies:
  Event: Entered: Raced: Finished: Best results:
26-30.01.1937 Rallye Monte Carlo   1 1 28 van Keulen / Sillevis   63rd
06-11.06.1937 Rajd Polski 1 1 1 18 Marek / Zajkowski Olympia nc
Opel Olympia