Classic Car Catalogue

Moskwicz (Москвич) 1962

  R4 cyl, ohv
1358 cm³
45 KM
 
407 sedan – overrides deleted
423N kombi – discontinued
430N furgon  
403/403 IE sedan – December
424/424 IE kombi – December

USSR

Moskvitch Scaldia
Ozn. IE = wersja eksportowa.
407 podczas kontroli jakości w fabryce.
407
423N
407 po modernizacji
423
 

403

 

2 pages article in Polish.
Motor Styczen 1964
Model 403 IE jest samochodem przejściowym, którego produkcja zaplanowana jest na okres 1,5-2 lat tj. do czasu na ukazanie opacowywanego obecnie zupełnie nowego (nadwozie i silnik) modelu, który prawdopodobnie ukaże się w końcu 1965 roku i nazwany będzie Moskwicz 408. Należy przypuszczać, żc wprowadzenie na ten okres nowego typu 403 z dość istotnymi zmianami ma na celu nie tylko zmodyfikowanie dotychczas produkowanego modelu 407, ale równocześnie sprawdzenie w dużej serii nowych rozwiązań, które w tej lub nieco zmienionej i unowocześnionej formie zostaną wprowadzone w przysztym samochodzie.
W porównaniu z modelem 407, Moskwicz 403 IE ma zmienione położenie filtra olejowego, wymiary chłodnicy, sprzęgło, w którym m. in. zastosowano hydrauliczne wyłączanie, zawieszenie pedałów sprzęgła, hamulca i przyspiesznika, koło kierownicy oraz dźwignię zmiany biegow, konstrukcję zawieszenia przedniego, hamulce, w których zastosowano samoczynną regulację, zmieniona jest rama (w przedniej części), oraz ozdoby nadwozia.
Wprowadzono urządzenie do zmywania szyb, uruchamiane nożnym przyciskiem umieszczonym w pobliżu pedału sprzęgła; zbiornik na wodę do zmywacza znajduje się we wnętrzu samochodu z lewej strony kierownicy. Znacznie praktyczniejsza jest tapicerka, wykonana łącznie z podsufitką całkowicie z dermatoidu. Poważne zastrzeżenia budzą poprzeczne wgłębienia na siedzeniach, które mają na celu zapobieganie przed ślizganiem się przy jeżdzie na zakrętach. Umieszczone są one jednak nie w dotychczas przyjętej ogólnie formie tzn. po bokach kierowcy lub pasażerów, a bezpośrednio w miejscu przeznaczonym do siedzenia - taka innowacja choć niezawodna w działaniu daleka jest od podniesienia komfortu jazdy.
1. Nowy model Moskwicza 403: zmiany widoczne na zewnątrz w porównaniu z 407 - zmieniona atrapa, szeroko zachodząca na boki przednich błotników ma na celu wizualne poszerzenie nadwozia, lampki światel pozycyjnych i kierunkowskazów umieszczone na bokach w ten sposób, aby światla widoczne były również i z boku pojazdu (ważny, szczegół przy wyprzedzaniu).
2. Moskwicz 403, ma lampę oświetlenia tablicy rejestracyjnej innego kształtu. Za tylnymi kołami umieszczono jako wyposażenie standardowe gumowe fartuchy.
4. Swiatła miejskie i kierunkowskazy są widoczne również z boku. Atrapa przednia posiada "ślepe" otwory, pod którymi znajduje się blacha nadwozia. Szkła reflektorów o asymetrycznym świetle wzorowane na podobnych szkłach firmy Bosch.
5. Nowe lampy tylne połączone ze szkłami odblaskowymi wyglądające dosyć znośnie z tyłu, nie wzbudzają zachwytu gdy patrzymy na nie z boku.
6. Kierownica o zupełnie nowym kształcie jest bardziej funkcjonalna oraz znacznie bezpieczniejsza w razie wypadku. Pierścień sygnału dźwiękowego nareszcie umieszczony po stronie kierowcy. Bardzo wygodna jest (niewidoczna na zdjęciu) dźwignia zmiany biegów. Podobnie jak i dźwignia nie wymaga ona odrywania ręki od kierownicy, tak jak to miało miejsce w modelu 407.
7. Po otwarciu maski widzimy liczne zmiany. Zmieniona przegroda pomiędzy komorą silnikową a wnętrzem pozwoliła na zastosowanie długich "wiszących" pedałów. Zbiornik płynu hamulcowego umieszczony jest bezpośrednio na pompie. Widoczna obok druga pompa z identycznym zbiornikiem to hydrauliczny napęd wyłączania sprzęgła - pozwoliło to na wyeliminowanie wielu cięgien oraz zlikwidowanie punktów smarowania. Cewka zapłonowa umieszczona poziomo. Z innych zmian, które znajdujemy pod maską należy odnotować: zmieniony filtr szczelinowy, przeniesienie ciśnienia oleju z korpusu filtra ciśnieniowego pod filtr główny, zmienione przeprowadzenie przewodu podciśnieniowego łączącego przewód ssący z aparatem zapłonowym.
3. Inny jest ksztatt listwy ozdobnej biegnącej wzdłuż nadwozia; w środkowej części nadwozia jest ona po dwójna; stworzone w ten sposób pole jest lakierowane w innym do całego nadwozia kolorze - model 403 jest jednokolorowy.
424
 

407 Coupé – prototype

  R4 cyl, ohv
1358 cm³
76 KM