Classic Car Catalogue

Polski Fiat, FSO, FSM, FSR 1977

Polski Fiat 126p - modernizacja
Polski Fiat 125p
Syrena
Tarpan

Poland

Zmodernizowany Polski Fiat 126p dostępny jest w kilku wersjach: 650 standard, 650 S, 650 I, 650 L i 650 K. Dwie ostatnie mają wzmocnione hamulce, nowe felgi a 650 K dodatkowo szerokie, czarne zderzaki i listwy boczne. 650 I to wersja dla inwalidów z dysfunkcją nóg. Podobne modernizacje zostały zaprzezentowane przez włoskiego Fiata w ubiegłym roku, z tym że najtańsze wersje z hamulcami starego typu nie będą oferowane w Europie zachodniej.
W kwietniu powstał 10-tysięczny Tarpan.
Produkcja polskich fabryk motoryzacyjnych:
FSO
Polski Fiat 125p – 98360 szt.
Samochody montowane (PF 131p, 128p, Zastava – 9820 szt.
FSM
Syrena 105 – 28255 szt.
Syrena R-20 i Bosto – 7745 szt.
Polski Fiat 126p – 145020 szt.
FSR
Tarpan – 5040 szt.
 

Polski Fiat 126p (FSM)

600 (R2 cyl, 594 cm³, 23 KM)
650 (R2 cyl, 652 cm³, 24 KM) - nowy model

Prezentujemy dziś nową gamę modelową Polskiego Fiata 126p obejmującą aż pięć nowych modeli. Wszystkie one mieć będą pewne cechy wspólne, toteż od omówienia tych wlaśnie punktów zaczniemy nasz opis. Dotychczasowy model 600 pozostaje nadal w produkcji! Nowe modele będą produkowane już w początku lipca br., początkowo tylko na eksport (aż do czasu uruchomienia w kraju wytwarzania większości zmienionych elementów). Samochód inwalidzki produkowany będzie począwszy od czwartego kwartału br.
SILNIK O ZWIĘKSZONEJ POJEMNOSCI
Poprzez stosunkowo prosty zabieg powiekszania średnicy tłoków (i oczywiście cylindrów) do 77 mm, pojemność skokowa 2-cylindrowej jednostki wzrosła do 652 cm³, a jednocześnie moc podniosła się do 25 KM. Zarazem obniżyły się obroty tej mocy odpowiadające, z 4800 do 4600 obr/min, korzystnie zmienił się również moment obrotowy. W sumie silnik jest bardziej elastyczny, a przyspieszenia samochodu znacznie lepsze. W nowym silniku zastosowano ponadto zwiekszone zawory ssące (nie mówimy tu już o zmianach drobniejszych) i inne oblachowanie pozwalające na zastosowanle alternatora w miejsce prądnicy prądu stałego.
ZMIANY NADWOZIOWE
Pierwszą rzeczą rzucającą sięj w oczy jest tablica przyrządów nowej konstrukcji. Przewidziano w niej miejsce na radio, a mimo to, wszystkie przełączniki i przycisk zmywacza szyby znalazły miejsce na prawo od kierownicy. Inne jest teraz poszycie wnęk bocznych po obu stronach tylnego siedzenia. Same wnęki - podłokietniki stały się krótsze, ale za to pod poszyciem umieścić można bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa. Osprzęt drzwi nie będzie teraz chromowany lecz czerniony. Zmieniono również rygiel i zawiasy szyby obrotowej w drzwiach. Wprowadzono podział dywanika podłogowego na kilka niezależnych płatów, co znakomicie ułatwia przeprowadzanie w wozie poważniejszych prac porządkowych. Ze zmian zewnętrznych wymienić należy dodatkowe usztywnienie pokrywy komory silnika, wprowadzenie gumowych fartuchów przeciwbłotnych za kołami tylnymi oraz tylnego znaku modelu umieszczanego po lewej stronie pokrywy komory silnika, symetrycznie do znaku 126p.
PODZIAŁ MODELOWY
Pora teraz powiedzieć parę słów o przewidywanym przez fabryke FSM podziale gamy na cztery wyraźnie zróżnicowane modele i jeden model dla inwalidów. Podstawę serii stanowić będzie Polski Fiat 126p - 650, niejako wersja standardowa, choć nie radzimy używać tego skrótu, gdyt jako drugi w gamie przewidziany jest model 650S, którego wyposażenie wzbogacono o te elementy jakich najbardziej dopominają się nabywcy - siedzenia przednie z regulowanym oparciem i blokadą uniemożliwiającą przechylanie ich do przodu, ogrzewaną szybę tylną, trójpołożeniowy przełącznik pracy wycieraczki z regulatorem pauzy, wyłącznik zapłonu z blokadą kierownicy. Przewiduje się ponadto szybę przednią z zielonym pasem oraz, szczegół może, ale istotny, wieszak na garderobę wykonany z plastyku i dający się łatwo mocować na wewnętrznym profilu usztywniającym dach nad oknami.
Kolejnym modelem gamy jest Polski Fiat 126p - L. Poza wszystkimi zmianami wprowadzonymi w modelu podstawowym ma on tapicerkę siedzeń z welutyny (tkanina syntetyczna łatwo przepuszczająca powietrze) połączonej ze sztuczną skórą (tylne części siedzeń przednich), odchylane tylne szyby boczne, pasy bezpieczeństwa typu bezwładnościowego, siedzenia przednie z blokadą i regulowanym oparciem, listwy ozdobne na rynienkach dachu i plastykowe ,nakładki na zderzakach, wspornik blokujący pokrywę bagażnika w położeniu otwartym (eliminujący niebezpieczeństwo nagłego zamknięcia pokrywy przez wiatr), wyłącznik zapłonu z blokadą kierownicy, instalację świateł awaryjnych, alternator. Najbardziej istotną zmianą jest w tym modelu wzmocniony uklad hamulcowy. Średnicę bębnów powiększono ze 170 do 185 mm, co dało w efekcie skrócenie drogi hamowania z 80 km/h prędkości wyjściowej o 6 metrów. W dotychczasowym układzie instalowanym nadal w modelach 650 d 650S, droga hamowania z tej prędkości wynosi 42 m, dzięki nowym hamulcom tylko 36 metrów! Wprowadzono również tym modelu 650L układ sygnalizacji niskiego poziomu płynu hamulcowego i zaciągnietej dźwigni hamulca ręcznego. Istotni zmianą są również amortyzatory tylne o charakterystyce progresywnej.
NAJBARDZIEJ KOMFORTOWY MODEL - 650K
Poza wszystkimi zmianami modelu podstawowego i modelu L najbardziej komfortowy samochód z Bielska i Tychów mieć będzie siedzenia typu kubełkowego, pokryte podobnie jak ściany wewnętrzne nadwozia materiałem włókienniczym, zderzaki (przedni, tylny i boczne) z tworzywa sztucznego, lusterko zewnętrzne, koło kierownicy wykonane z pianki poliuretanowej, (wszystkie pozostałe modele otrzymują kolo kierownicy o szorstkiej fakturze), gałkę zmiany biegów ze schematem ich włączania, wreszcie trójpołożeniowy wyłącznik świateł zewnętrznych i dwupołożeniowy przełącznik świateł drogowych i świateł mijania. Dziwi nieco fakt, że nie przewidziano w tym modelu regulatora pauzy, wycieraczek ani elektrycznej pompki zmywacza szyby. Przecież intencją fabryki było stworzenie modelu najbardziej komfortowego! Nie znaleźliśmy również w specyfikacji tego modelu ogrzewanej szyby tylnej.

Motor '77

Gama nowych modeli samochodu Polski Fiat 126p. Od prawej do lewej modele 650, 650S, 650L, 650K, 650I.
 

Polski Fiat 125p (FSO)

1300 (R4 cyl, 1295 cm³, 65 KM)
1500 (R4 cyl, 1481 cm³, 75 KM)
  Sedan (2506 mm)
  Kombi
  Pick-up

 

Polski Fiat 131p, 128p, Zastava (montaż)

 

 

FSM Syrena

105 / 105L (sedan)
Bosto (furgon)
R-20 (pick-up)


Syrena 105L

Syrena 105L

Syrena Bosto
 

FSR Tarpan

223
224
  Standard
  Kombi
  Pick-up

 

FSO Ogar - prototyp