
Produkcja polskich fabryk motoryzacyjnych:
FSO
Polski Fiat 125p – 100000 szt.
Polski Fiat 132p – 582 szt.
Polski Fiat 128p Sport Coupé – 311 szt.
Zastava 1100p – 1214 szt.
FSM
Syrena 105 – 32690 szt.
Syrena R-20 i Bosto – 4540 szt.
Polski Fiat 126p – 31500 szt.
Polski Fiat 127p – 156 szt.
FSR
Tarpan –
2670 szt.
We wrześniu oddano do użytku zbudowany w ciągu zaledwie trzech lat drugi zakład montarzowy FSM w Tychach. Łącznie FSM wyprodukowała w tym roku 68 846 samochodów, w tym 37 166 Syren i 31 527 PF 126p.
Plan produkcyjny FSM na bieżący rok przewiduje około 40 tys. Syren i 35 tys. Polskich Fiatów 126p. Wśród Syren znajdzie się 3 tys. egzemplarzy modelu R 20, a także 1000 sztuk samochodów Bosto. Dla części małych Polskich Fiatów miejscem urodzenia będzie już nie Bielsko-Biała lecz Tychy!
Trwają intensywne prace budowlane w Tychach. Dzięki wielkiemu wysiłkowi wszystkich działających tu przedsiębiorstw budowlanych i montażowych, dzięki ich doskonałej współpracy z inwestorem można w ustalonych terminach włączać do ruchu poszczególne obiekty.
Rok 1975 będzie przełomowy dla całej inwestycji. W Tychach zaczyna się już montować przenośniki pierwszej z dwóch taśm jakie mają tu w przyszłości pracować. Ale zanim ruszy pierwsza taśma młodą załogę czeka bardzo trudne zadanie - podjęcie pracy w jeszcze nie wykeńczonym zakładzie, podjęcie pracy w ruchu, niejako jeszcze w trakcie przeprowadzki.
(Motor '75)
Aniśmy się obejrzeli a FSM - Fabryka Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej - doczekała się pierwszego jubileuszu. Powołana z dniem 1 stycznia 1972 roku rozpoczęła ta wytwórnia w kilka miesięcy później produkcję samochodów Syrena 105. W rok później z taśm montażowych schodziły już pierwsze Polskie Fiaty 126p. Trzy tygodnie temu bramy fabryki opuścił 100-tysięczny samochód. Był to Polski Fiat 126p. Tuż przed nim, z numerem 99999, zeszła z linii Syrena Lux, nowa odmiana tego popularnego w Polsce od kilkunastu lat samochodu, z numerem zaś 100 001 Syrena Bosto - wersja towarowa-osobowa o znacznie rozszerzonym zakresie zastosowań, nawet gdyby porównać ją z nie produkowaną Syreną kombi.
Jeśli na wyprodukowanie pierwszych 100 tysięcy samochodów potrzeba było w Bielsku-Białej 30 miesięcy to następna setka, zgodnie z planami załogi, powstanie w czasie 15 miesięcy a przekroczeniem granicy 300 tysięcy zakład będzie mógł pochwalić się za 23-20 miesięcy od obecnej chwili!
Oczywiście w coraz większym stopniu dominować będą w produkcji samochody małolitrażowe Polski Fiat 126p, choć nadal dużą rolę odgrywać będą również samochody Syrena 105 i wersje pochodne tego wozu - wspomniane już Bosto oraz Syrena R 20 czyli mały pick-up z dwuosobową kabiną.
(Motor '75)
Warszawska fabryka produkuje obecnie następujące modele samochodów:
• Polski Fiat 125p z 3 zasadniczymi typami nadwozi (limuzyna, kombi, sanitarka) i 6 typami silników. Kojarzenie różnych typów nadwozi i silników daje w produkcji 14 typów samochodów. Wytwarza się 12 wersji eksportowych samochodów oraz 6 odmian specjalnych, obejmujących modele sportowe i odmiany specjalizowane dla określonych użytkowników;
• Polski Fiat 132p w 3 zasadniczych typach samochodów, różniących się silnikami, wystrojem i skrzynią biegów;
• Polski Fiat 128p - Coupé 1100.
FSO przygotowuje się też do wytwarzania samochodu Zastava w odmianie 5-drzwiowej 1100p.
(Motor '75)

Model-Rok 75 Polskiego Fiata 125p posiada zmiany dotyczące głównie nadwozia. Oto zmiany zewnętrzne:
• nowa ramka reflektorów i w związku z tym zmieniona krata wlotu powietrza do chłodnicy;
• inny ksztalt powiększonych lamp przednich świateł pozycyjnych i kierunkowskazów pozwalający wyeliminować boczne, okrągłe lampki kierunkowskazów umieszczone na błotnikach przednich;
• zmieniony ksztalt lamp tylnych świateł pozycyjnych, kierunkowskazów i świateł stop;
• dodatkowe listwy ozdobne umieszczone po obydwu bokach nadwozia;
• nowe zderzaki przednie i tylne o zmienionym kształcie pozbawione kłów, za to z ozdobną nakładką gumową;
• nowe kolpaki kół jezdnych.
Zmiany wnętrza:
• zestaw wskaźników osłonięty został od góry daszkiem z tworzywa sztucznego ABS w kolorze czarnym;
• nowe urządzenia ogrzewczo-wentylacyjne, pozwalające doprowadzić do wnętrza samochodu powietrze cieple (ogrzane) albo zimne (z zewnątrz).
• centralna konsola mieszcząca
dżwignie sterowania ogrzewaniem oraz zestaw przełączników
• półka pod tablicą rozdzielczą
Silniki o większej mocy:
• 1300 (typ 116C.076/56) o mocy maksymalnej 65 KM ± 5% wg. DIN (PN)
• 1500 (typ 115C.176/52) o mocy maksymalnej 75 KM ± 5% wg. DIN (PN) różniący się od dotychczasowych jednostek napędowych powiększeniem mocy maksymalnej o 5 KM poprzez wprowadzenie zmian w układzie rozrządu silnika (m.in, nowy wał rozrządu).
Samochód został także wyposażony w nowy akumulator w szczelnej obudowie przezroczystej wykonanej z polipropylenu, co ułatwia obserwację poziomu elektrolitu i zapobiega jego wylewaniu. Ze względów bezpieczeństwa skrzynka bezpieczników, znajdująca się do tej pory z lewej strony pod tablicą rozdzielczą, umieszczona została pod tablicą z prawej strony. Podczas wymiany i sprawdzenia bezpieczników kierowca znajduje się wtedy od strony chodnika a nie jezdni.
Samochód Polski Fiat 125p - MR 75 będzie w zasadzie wyposażany w opony promieniowe o rozmiarze 165SR x 13" wyprodukowane w Dębickich Zakładach Opon Samochodowych STOMIL w Dębicy.
Masa nowych modeli na rok 1975 wzrosta o ok. 50 kg, dopuszczalne obciążenie oraz masa przyczepy jaką można holować (50W800 kg) pozostały bez zmian.
Samochód Polski Fiat 125p jest jednym z nielicznych samochodów w krajach RWPG spełniającym wysokie wymagania odbiorców zachodnioeuropejskich. Dzięki obecnej modernizacji wóz ten stał się jeszcze bardziej atrakcyjny.
Motor '75

Syrena 105 L
Pokazujemy dziś pierwsze zdjęcia nowej wersji Syreny 105, tzw. Syreny Lux. Zatwierdzono ostatnio cenę tego pojazdu - 84 tys. zł (Syrena Bosto kosztuje 105 tys, Syrena R 20 - 76 wzgL 80 tys. zł z elementami ozdobnymi malowanymi lub chromowanymi -- oba te wozy rozprowadzane są wyłącznie przez Agromę i cieszą się dużym zainteresowaniem). Syrena Lux wytwarzana będzie w ilości ponad 250 egzemplarzy miesięcznie.
(Motor '75)
Zmienione elementy samochodu Syrena 105 L
1- przednie fotele z rozkladanym oparciem,
3 - dźwignia zmiany biegów na podlodze,
4 - dźwignia hamulca ręcznego między siedzeniami,
5 - instalacja odkłóceniowa i zaczepy do mocowania radia Safari,
6 - ozdobne kołpaki kół,
7 - opony opasane 155-15,
8 - lusterko zewnętrzne.
Fabryka Samochodów Małoliltrażowych w Bielsku Białej nie tylko dynamicznie rozwija produkcję małolitrażowego licencyjnego samochodu osobowego Polski Fiat 126p, ale ma również duży udział w realizacji uchwały VI Zjazdu PZPR dotyczącej rozwoju produkcji samochodu dla potrzeb rolnictwa. I tak w III kwartale 1973 roku uruchomiono produkcję bardzo popularnego na naszych drogach, pierwszego dla potrzeb indywidualnych rolników samochodu ciężarowego "Syrena R 20 pick up", a w rok później produkcję samochodu tej samej klasy, "Syrena 105B Bosto-Towos".
Samochód ten opracowany jest przez konstruktorów Ośrodka Badawczo Rozwojowego Fabryki i w stosunku do samochodu Syrena R 20 posiada wyraźnie wyższe cechy użytkowe takie jak:
• ochrona ładunku przed zanieczyszczeniem lub zniszczeniem spowodowanym złymi warunkami atmosferycznymi (szczelnie zamknięta skrzynia ładunkowa)
• większa o 0,6 m3 przestrzeń ładunkowa
• większa o 0,4 m2 przestrzeń ładunkowa
• większa o 150 kG ładowność
• łatwiejszy załadunek towarów dzięki małemu wzniosowi podłogi (niższy o 320 mm niż w Syrenie R 20)
• lepsze resorowanie przez zastosowanie dwóch podłużnych resorów półeliptycznych dla tylnej osi.
• Lepsza stateczność pojazdu uzyskana przez obniżenie środków ciężkości i zwiększenie rozstawu jego osi (o 200 mm), wygodniejsza pozycja kierowcy możliwość przewożenia przez kierującego 4 osób + 20 kG ladunku
• estetyczna sylwetka
Nadwozie Syreny 105B Bosto, to zwarta trzydrzwiowa konstrukcja zamknięta. Tylna jego część spełnia rolę skrzyni ładunkowej. Umieszczono tu okna po obu stronach oraz dwuskrzydłowe drzwi otwierane na zewnątrz. Celem oddzielenia i zabezpieczenia kierowcy pojazdu od przewożonego ładunku, na słupkach środkowych zamocowano łatwo odkręcaną przegrodę wykonaną z blachy.
W konstrukcji ramy wprowadzono wzmocnienia polegające na dodatkowym połączeniu poprzeczkami elementów podłużnic. Zawieszenie tylne posiada oś sztywną zawieszoną na dwóch resorach póleliptycznych. Amortyzacja tylnej osi za pomocą dwóch amortyzatorów ramieniowych. W układzie hamulcowym zastosowano dwuobwodowy układ z podziałem na przednią i tylną oś. Dotychczas stosowaną dźwignię hamulca ręcznego zastąpiono dźwignią pochodzącą z samochodu Polski Fiat 125p. Układ wydechowy skrócono stosując końcowy tłumik zunifikowany z Polskim Fiatem 125p. Zwiększono również pojemność zbiornika paliwa do 45 l. Trzeba podkreślić, że dzięki dobrym właściwościom użytkowym samochód Syrena 105B Bosto jest poszukiwanym pojazdem dostawczym, a w przyszłości może stać się również samochodem turystycznym. Popularność Syreny 105B Bosto jest wyraźnym dowodem, iż istnieje duże zapotrzebowanie na taki zamknięty samochód odznaczający się sporymi możliwościami przewozowymi oraz zwrotnością i stosunkowo niewielkimi kosztami eksploatacji.
(Motor '75)