Classic Car Catalogue

FSO / Polski Fiat 1971

Polski Fiat 125p
Warszawa
Syrena

Poland


Obecnie, po opanowaniu produkcji samochodu Polski Fiat 125P, fabryka przystępuje do produkcji nadwozia typu - kombi na bazie samochodu Polski Fiat 125 P/1500. Nowa wersja samochodu jest efektem realizacji podstawowej umowy licencyjnej z włoską firmą Fiat, która dostarczyla do Polski dokumentację oraz prototypy samochodu. Znamienny jest fakt, że turyński Fiat nie podjął we Włoszech produkcji tego modelu samochodu, bądź co bądź poszukiwanego na rynkach zagranicznych (istnieje tylko odmiana kombi samochodu Fiat 124), przekazując dokumentację techniczną do Polski.
W FSO na żeraniu będzie więc wytwarzana poszukiwa odmiana nadwoziowa samochodu Polski Fiat 125P - model kombi, będący dużym, pojemnym, szybkim samochodem osobowym z możliwością przewożenia większego bagazu. Samochód ten będzie jednym z członków rodziny modeli pochodnych, w skład której wejdzie model kombi, samochód sanitarny oraz w dalszej przyszłości furgon 5-drzwiowy. Tak powiększony program produkcyjny samochodów Polski Fiat 125 P zaspokoi wymagania rynku zagranicznego i krajowego. Celowo w pierwszej kolejności wymieniamy rynek zagranicznv. Jako że Polski Fiat 125 P kombi będzie na razie samochodem przeznaczonym w pierwszym rzędzie na eksport, a coroczne ilości produkowanych samochodów tego typu będą uzależniane od zapotrzebowania rynków zagranicznych, Zerańskie kombi ma w pierwszym rzędzie uatrakcyjnić nasze propozycje eksportowe i jak z tego wynika nie bedzie w pierwszym okresie produkcji pojazdem w pełni dostępnym na rynku krajowym. Takie jest oficjalne stanowisko fabryki. Wydaje się nam, jednak, że również i w kraju istnieje spore zainteresowanie tym samochodem, który w wersji kombi mógłby być interesującą propozycją jako samochód serwisowy, do wielkiej turystyki, samochód dla tych użytkowników indywidualnych, którzy stale przewożą większą niż normalnie ilość bagażu. Naturalnie krajowy popyt na ten pojazd będzie ściśle uzależniony od jego ceny. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że na całym świecie samochody z nadwoziami uniwersalnymi typu kombi są od 10 do 33 procent droższe od modeli podstawowych - limuzyn. Ich konkretna cena jest uzależniona od standardu wyposażenia samochodu. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że Polski Fiat 125 P kombi będzie napędzany wyłącznie większym silnikiem 1,5 litrowym trzeba sobie zdawać sprawę z taktu. że model kombi będzie - jak dotychczas - najdroższą odmianą Polskiego Fiata. Seria informacyjna samochodów Polski Fiat 125 P kombi ukaże się jeszcze w bieżącym roku - najprawdopodobniej w III kwartale i do końca 1972 r. ma być wyprodukowanych okolo 1000 samochodów. Przyszłoroczne wielkości produkcyjne uzależnione będą - jak wspominaliśmy - od zapotrzebowania rynku zagranicznego. Docelowo przewiduje się, że samochody kombi będą stanowiły około 20 procent wytwarzanych na Żeraniu samochodów Polski Fiat 125 P.

(Motor '71)

W FSO wyprodukowano ok 60 tys. samochodów.
Zaprezentowano wersję PF 125p Kombi.
 

Polski Fiat 125p

1300 (R4 cyl, 1295 cm³, 60 KM)
1500 (R4 cyl, 1481 cm³, 75 KM)
  Sedan (2506 mm)
  Kombi - premiera

Polski Fiat 125p
Polski Fiat 125p
Polski Fiat 125p
Polski Fiat 125p
Polski Fiat 125p
Polski Fiat 125p
Polski Fiat 125p Kombi
Polski Fiat 125p
Polski Fiat 125p Kombi
Polski Fiat 125p
Polski Fiat 125p
 

Warszawa

224 (R4 cyl, SV, 2120 cm³, 52 KM)
223 (R4 cyl, OHV, 2120 cm³, 70 KM)
  Sedan
  Kombi
  Pick-up

Warszawa
Warszawa
Warszawa
Warszawa
Warszawa
Warszawa
Warszawa
Warszawa 223 Pick-up
 

Syrena

104 (R3 cyl, 2-suw, 842 cm³, 40 KM)

Syrena 104
Syrena 104
 

Prototypy

Polski Fiat 125p Coupé (R4 cyl, 1498 cm³, 90 KM)
Syrena R-20 (R3 cyl, 2-suw, 842 cm³, 40 KM)
Syrena Bosto (R3 cyl, 2-suw, 842 cm³, 40 KM)
Tarpan (R3 cyl, 2-suw, 842 cm³, 40 KM)
Warta (R3 cyl, 2-suw, 842 cm³, 40 KM)
Syrena Kombi (R3 cyl, 2-suw, 842 cm³, 40 KM)

Po kombi, sanitarce i furgonie w FSO opracowano jeszcze jedną wersję nadwoziową naszego Polskiego Fiata. Dodajmy od razu, że o ile kombi i oparte na nim inne pojazdy mają już wersje ostateczne, w których zaistnieć mogą drobne tylko zmiany, to Coupé stanowi raczej bardziej studium nadwoziowe niż wzór definitywny, przekazywany do produkcji. Nic w tym dziwnego, Coupé wymaga bowiem najwięcej pracy i wysiłku, zarówno ze strony konstruktorów jak i stylistów. A także i handlowców! Nie można przecież projektować czegoś "w próżnię" konieczne są realne perspektywy zbytu zanim podpisze się decyzję o wydaniu sporych sum na przygotowanie oprzyrządowania.
Projekt Polskiego Fiata 125P Coupé powstał w całości w Warszawskiej Fabryce Samochodów Osobowych. Kształty nadwozia opracowane zostały przez Zdzisława Wattsona, również pracownika FSO. W przeciwieństwie do niektórych zachodnich rozwiązań tego rodzaju nadwozia samochód Polski Fiat 125P Coupé mieści. choć niezbyt wygodnie, 4 osoby. Za to przy jeździe w dwie tylko osoby miejsca jest naprawde ogromnie dużo. Z jednym tylko wyjątkiem - przy dotychczasowych siedzeniach osoby o wzroście powyżej 1,80 cm dotykają już głowami do dachu. Ale siedzenia mają być zmienione i znacznie obniżone. Ogromną zaletą nadwozia, w porównaniu z konkurentami, jest pojemność bagażnika. Pionowa pokrywa bagażnika otwiera się na całą szerokość wozu, a we wnętrzu pomieścić można chyba kilkanaście mniejszych walizek.

(Motor '71)
125p
Polski Fiat 125p Coupé
125p
Polski Fiat 125p Coupé
Syrena
Najprostszym z demonstrowanych delegatom na VI Zjazd Partii pojazdów rolniczych jest Syrena R-20 opracowana przez Centralny Ośrodek Konstrukcyjno-Badawczy Przemysłu Motoryzacyjnego. Koncepcja tego samochodu powstała we wrześniu ub. roku w ramach prac nad problemem taniego samochodu rolniczego. Od pierwszych szkiców do wykonania serii 20 sztuk prototypów upłyneło zaledwie 6 tygodni. Prototypy wykonano w COKB PMot przy współpracy z FSO na Żeraniu. Tak krótki termin realizacji możliwy był dzięki zobowiązaniom podjętym przez załogę COKB-PMot dla uczczenia VI Zjazdu PZPR. Już w dniu 3.12.1971 przekazano 17 wozów z tej serii prototypowej do badań eksploatacyjno-doświadczalnych rolnikom z różnych stron kraju, wytypowanym przez Ministerstwo Rolnictwa.
Syrena
Konstrukcję Syreny R 20 oparto o elementy Syreny 104, upraszczając ją do granic możliwości. Tak więc samochód wykorzystuje całe istniejące podwozie a w nadwoziu przednia część – błotniki, maska, rama szyby przedniej pochodzi z wozu 104. Syrena R 20 posiada dach brezentowy, rozpięty na ramie szyby i pałąku za siedzeniami kierowcy i pasażera. Drzwi zastapiono wycięciami w bokach nadwozia, wykonanych z płaskich, usztywnianych przetłoczeniami blach. Istnieje również wersja bardziej szczelna. mająca drzwi blaszane z oknami z plastyku zamocowanymi w płóciennych ramkach. Za „kabiną" mieści się przestrzeń ładunkowa o pow. 2 m2, położona wszakże dość wysoko nad jezdnią, gdyż w konstrukcji ciagle znajduje się poprzeczny resor, umieszczony nad osią. Wznios podłogi nad jezdnią wynosi 725 mm. Wymiary wewnetrzne skrzyni: 1385 mm x 1405 x 295 mm. Boki skrzyni nie sa otwierane. Masa pojazdu gotowego do drogi wynosi 780 kg, a ładowność 500 kg t.zn. 2 osoby i 350 kg ładunku.
Syrena
Samochód, noszący nazwę BOSTO, oparty jest o zespoły Syreny 104 z tym jednak, że rama w tylnej partii ma wyprostowane podłużnice sięgające aż do tylnej krawędzi wozu, a koła tylne zawieszone są niezależnie na pojedynczych wahaczach podłużnych działających na poprzeczny pakiet skrętny z piór resorowych, pozwalający na regulację sztywności zawieszenia. Na Zjazd zdołano wykonać pierwszą wersję pojazdu - furgon osobowo-towarowy, jaki znaleźć może zastosowanie zarówno w rolnictwie jak też handlu, drobnej wytwórczości, rzemiośle, przedsiębiorstwach “Łączność", „Ruch" itp. Prototyp wykonano w wersji Lux, wersja popularna pozbawiona byłaby ozdób chromowanych, kołpaków kół, ozdobnego wlotu powietrza itd. Konstruktorzy przewidują, że koszt produkcji tego wozu byłby na poziomie kosztów produkcji samochodu „Syrena” 104.
Syrena
Ładowność wozu jest dość duża wynosi bowiem 1+ 500 lub też 5 osob + 200 kg bagażu. Masa pojazdu gotowego do jazdy wynosić ma 950 kg, przy czym w produkcji seryjnej zostałaby jeszcze obniżona. Za siedzeniem kierowcy i pasażera przewidziano drugi rzad siedzeń, składający się bądź z dwóch siedzeń indywidualnych bądź też z sięgającej na całą szerokośc nadwozia kanapy. Wymiary przestrzeni ładunkowej są tak dobrane, aby miesciły się w niej pełne szeregi typowych skrzynek do owoców, bez żadnych strat miejsca. Objetość przestrzeni ładunkowej wynosi ponad 3 m³, jej długość 1600 mm, szerokość między wnękami kół 1030 mm, szerokość całkowita 1470 mm, a wysokość 1300 mm. Otwór drzwiowy ma wymiary 1020 x 1030 mm. Dzięki nowemu zawieszeniu wysokość podłogi nad jezdnią przy nieobciążonym samochodzie wynosi zaledwie 450 mm.

Tarpan

Warta

Tarpan

Warta

Warta Zaletą zarówno „Tarpana" jak i „Warty" jest to, że w wozach tych podróżować może od 4 do 6 osób oraz pewna ilość ładunku, jednym słowem uniwersalny charakter nadwozia. W obu wersjach przewidziano zdejmowaną środkową część dachu co pozwala na transport ładunku o dużych gabarytach. Wspóną wadą obu rozwiazań jest duża masa własna w porównaniu z ładownością. Dla Tarpana wartości te mają wielkość 1170 kg i 500 kg, dla „Warty" 1250 kg i 600 kg.

Tarpan Oba samochody poznańskie mają zbliżone cechy konstrukcyjne. Są to duże wozy o nadwoziach zamkniętych typu furgon, różniące się rozwiązaniami wnętrza, ilością drzwi, sposobem odsuwania dachu. W obu wykorzystano ramę Syreny, lecz i w jednym i w drugim przypadku zmodyfikowaną. Do napędu użyto zespołu silnik-skrzynia biegów z Syreny 104. W „Tarpanie" – mniejszym z tych dwóch wozów – silnik napedza koła poprzez przekładnię główną o niezmienionym przełożeniu, w “Warcie” koło atakujące i talerzowe są wprawdzie, w prototypie, takie same jak w Syrenie 104, lecz przełożenie ogólne zostało obniżone przez zastosowanie zwolnic planetarnych piastach kół przednich.

Polski Fiat 125p Pick-up

Syrena Kombi na bazie modelu 104