Syrena
102
Syrena
102
Od marca 1962 roku rozpoczęto produkcję modelu Syreny oznaczonego symbolem 102. Zmiany objęły głównie nadwozie i instalację elektryczną. Uwagę zwraca dwubarwne lakierowanie nadwozia. Dach jest zawsze w kolorze kości słoniowej. Wprowadzono boczne listwy ozdobne. Zwiększyła się objętość komory bagażnika dzięki zmianie położenia koła zapasowego z poziomego na niemal pionowe. Skrócono także pokrywę bagażnika oraz zastosowano nowy zamek przyciskowy. We wnętrzu samochodu umieszczono nowe odchylane, indywidualne fotele przednie. Dźwignię sterowania hamulcem ręcznym przeniesiono z lewej części podłogi pod tablicę rozdzielczą. Wprowadzono zespolone lampy tylne oraz nową stacyjkę z drugim położeniem do włączania rozrusznika.
W modelu Warszawa wprowadzono silnik górnozaworowy o mocy 70 KM. Pojazd z tą jednostką nosi oznaczenie 202.
Fabryka wyprodukowała 9825 Warszaw, 5610 Syren, 816 sanitarek, 4002 pick-upów, 3344 silniki i podwozia dla Nysy i 6344 silniki do Żuka.
Rok 1962 zamknięto wyprodukowaniem przeszło 16 tysięcy samochodów osobowych FSO-Warszawa i Syrena. Plan globalnej wartości produkcji (wraz z częściami zamiennymi) Fabryka Samochodów przekroczyła o 1.5%, zaś wydajność pracy wzrosła o 2,3%. W porównaniu z rokiem 1961 globalna wartość produkcji powiększyła się o 15,7%, zaś wydajność pracy o 12,6%. Wyprodukowano 3500 więcej samochodów niż w roku 1961, (z czego okolo 900 Warszaw, 680 Syren, 60 pick-up'ów i 1800 podwozi i silników do modeli pochodnych).
W pierwszym półroczu przekazano na rynek FSO-Syrenę model 102 z licznymi usprawnieniami wnętrza, podwozia i nadwozia, W ciągu roku 1962 fabryka zakończyła próby FSO Warszawy model 202 z górnozaworowym silnikiem, a rozpoczęto prace nad przystosowaniem zespołu napędowego NRD-owskieqo Wartburga dla FSO-Syreny.
Rok 1963 będzie chyba najtrudniejszym rokiem w historii fabryki. Przewiduje się zasadnicze zmiany w asortymencie produkcji. Znacznie większa ilość pojzdów ma być wyprodukovvana w zakładzie; np. roczna produkeja FSO-Syreny ma wzrosnąć z 5400 sztuk do 8000 sztuk. Choć o 2000 samochodów będzie zmniejszona produkcja modeli osobowych FSO-Warszawa, radykalnie zwiększy się ilość samochodów dostawczych oraz zespołów dla modeli pochodnych Żuka i Nysy. W ramach kooprodukcji z NRD przewiduje się w roku 1963 produkcyjne zastosowanie silnika i mechanizmów napędowych z Wartburga do FSO-Syreny.
(Motor
01.1963)
Syrena
jako "produkt eksportowy"
Do naszej oceny trafia samochód FSO-Syrena 102, pojazd, któremu w naszych konkretnych warunkach przyszło spełniać rolę samochodu popularnego. Jest to samochód dostępny w sprzedaży ratalnej i wciąz cieszący się nie słabnącm zainteresowaniem – najtańszy aktualnie na naszym rynku.
Pięć lat temu MOTOR oceniał juz FSO Syrenę, model który wówczas dopiero co znalazł się w produkcji seryjnej. Warto się więc zapoznać ze zmianami, które wprowadzono w tym czasie, osiągając w marcu 1962 roku model 102, stanowiący zresztą wersję przejściową w planowanych coraz to nowych wariantach FSO-Syreny.
Zmiany wprowadzone w modelu FSO-Syrena 102 w stosunku do poprzednich modeli.
ZEWNĄTRZ
- mniejszy rozmiar ogumienia (5.60 x 15 zamiast 5.25 x 16),
- dwubarwne lakierowanie (dach i koła w kolorze kości słoniowej),
- powększenie o 30% pojemności bagażnika,
- zmiana kształtu samoczynnie zamykanej i wyważonej pokrywy bagażnika,
- inny zamek bagaznika,
- wspólne lampy tylne (mieszczące światla gabarytowe, kierunkowskazów oraz stop),
- zmiana wytłoczki tylnego błotnika (przy nowych lampach tylnych),
- boczne listwy ozdobne,
- listwa progowa wprowadzona po skróceniu drzwi,
- dwie współbieżnie pracujące wycieraczki,
- nowa ramka okienna,
- inny ksztalt szyby wywietrznika i inne jego zawieszenie,
- gumowa uszczelka od wnętrza szyby dzwiowej.
WEWNĄTARZ
- godło modelu 102 na tablicy rozdzielczej,
- dzielone siedzenia kierowcy i pasażera (wygodniejsza pozycja kierowcy, prostsza konstrukcja),
- zastasowanie dermatoidu w tapicerce przedniego siedzenia,
- ręczny hamulec postojowy pod tablicą rozdzielczą uruchamiany prawą ręką,
- dłuższe ramiona pedałów hamulca i sprzęgła,
- załączanie rozrusznika kluczykiem stacyjki,
- giętki pręt wyłącznika kierunkoawskazów,
- wyposażenie wnętrza w dwie popielniczki.
W SILNIKU
- usunięcie drugiego tłumika,
- zastosowanie membranowej pompy paliwa.
W PODWOZIU
- w zawieszeniu przednich kół amortyzatory teleskopowe zamiast ramieniowych.
(MOTOR 04.1962)
Syrena
102
Syrena 102
Warszawa
202
Warszawa w służbie węgierskiej milicji.
Warszawa Pick-up
Rajd Polski
Rajd Monte Carlo