12. Rallye Automobile de Monte-Carlo
1933

Rallye Monte Carlo
21-25 January 1933
Total entries: 129
Total started: 115
Total finished: 71

MONACO

Results:

No.   Driver: Car: Model: Entrant: Start point: Position: Class: Ladies Cup:
1 France Maurice Vasselle Hotchkiss AM 80 S   Tallinin 01st 1500-> 1st  
2 France G. de Lavalette Peugeot     Tallinin 10th ->1500 4th  
3 H.E. Symons / Penn-Hughes Sunbeam     Bucarest      
4 J. Fullerton Sunbeam     John o'Groats      
5   T. Baron de Montpellier / M. Schaar Chrysler     Tallinin 61st    
6   F. Lecot Rosengart     Tallinin      
8 D.E.M. Douglas-Morris / Fred Salmons Invicta     Umea      
9 H.Th. van Marken Chrysler     John o'Groats 35th    
10 France Jacques Bignan Peugeot     Athens      
11 France Charles de Cortanze Peugeot     Umea 17th ->1500 8th  
12 C.J.S. Montague-Johnstone Riley Gamecock   John o'Groats acc.    
13   Lotte Bahr Adler Trumph   Athens      
14 France Mme. Marguerite Mareuse / Mlle Louise Lamberjack Peugeot 301   Tallinin 13th ->1500 7th 1st
15 France Germaine Rouault / Julio Quinlin Salmson S4-C   Tallinin 03rd ->1500 1st  
16   L. Braillard Bugatti T49   Tallinin 07th 1500-> 5th  
17 P.E. Cremetti Riley     John o'Groats 29th    
18 Carl Schade Mercedes-Benz     Valencia 48th    
19 C.M. Maltby Riley     John o'Groats 28th    
20 Francisco J.A. Ribeiro Ferreira Delage     Valencia 44th    
21 A.C. Lace Invicta     Tallinin      
22 P. Runciman Alvis     John o'Groats 31st    
23 Diogo E. Cabral Bugatti     Valencia 47th    
24 Frank Longman André V6   John o'Groats 69th    
25   J. Broere Nash     Berlin 60th    
26 Rupert St.G. Riley Riley     Athens      
27   G.F. Dennison- Riley     Umea 19th ->1500 9th  
28 V.E. Leverett Riley Gamecock   Bucarest      
29 Jack Hobbs Riley     Tallinin      
30 France H. Battu Citroën     Tallinin 09th 1500-> 6th  
31 E.M. Liddell / H.C. Liddell Lagonda     Harrogate 57th    
32 P. Von Guilleaume Alder Trumpf   Tallinin      
33   F. Pousse Amilcar     Tallinin 12th ->1500 6th  
34 France Robert Guyot Renault Nervasport   Tallinin 02nd 1500-> 2nd  
35   J.W.G.M Staal Bugatti     Valencia 41st    
36   J. Van Abbe Rockne     Valencia 52nd    
37   P.M.K. Povel Fiat     Amsterdam 67th    
38   P. Despouys Renault     Valencia 42nd    
39 D.C. Love Lagonda     John o'Groats 36th    
40   Mrs. R. Gough Riley     Umea 20th   2nd
41 H.S. Linfield / J.S. Couldrey Essex Terraplane   John o'Groats 56th    
42 Petre G. Cristea Dodge     Athens ret.    
43 Max Klinke NAG V8   Riga 23rd    
44 Mrs. L. Martin Hillman     John o'Groats 27th   3rd
45   H. Welch Lagonda     John o'Groats      
46 Lord Freddie de Clifford Bentley Gardner Diesel   Tallinin 05th 1500-> 4th  
47   Herbaux / Flipo Peugeot 201   Palermo 71st    
48 W.T. Townend Talbot     John o'Groats 50th    
49 H.C. Hobson Austin     John o'Groats 55th    
50 A.N. Huntley-Walker Riley     Tallinin      
51 H. Schreiber Tatra 57   Tallinin 11th ->1500 5th  
52 Lionel Martin / F.W. Morgan Humber     John o'Groats 24th    
53 France Louis Gas / Jean Trévoux Hotchkiss     Athens      
54 V.A.P. Budge Standard     John o'Groats 58th    
55 W.T. Platt MG Midget   John o'Groats 32nd    
56   C. Lahaye Renault     Athens      
57   Prince L. Narischkine Fiat 508 Balilla   Tallinin 08th ->1500 3rd  
58   Mlle. Eva Stackelberg Hupmobile     Umea 34th    
59 France F. de Bremond Mathis     Bucarest      
60 Miss E.M. Riddell Alvis     Tallinin ret.    
61 R.H.W. Jaques / Miss Allan Rolls Royce     John o'Groats 30th    
62   B. Dusanter / Jourdan Peugeot     Bucarest      
63 Col.A.H. Loughborough Lanchester     John o'Groats 25th    
64 J.B. Bainbridge Rolls Royce     John o'Groats 68th    
65 T.C. Mann Lagonda     John o'Groats 33rd    
66   C. Graf Steyr     Berlin 62nd    
67   P. Marcilhack Lorraine     Valencia      
68 France R. Bravard Amilcar     Tallinin 06th ->1500 2nd  
69   G. Larue / J. Larue Peugeot     Stavanger 63rd    
70   L. de Fabinyi Citroën     Athens      
71   E.S. Prestwich MG     Bucarest      
72   Rene Stoclet Lancia     Bucarest 59th    
73 Jack V. Crisp Alvis     John o'Groats 38th    
74 F.M. Lightfoot Morris     John o'Groats 39th    
75 France M. Leblanc / Mlle. Fernande Hustinx Peugeot     Valencia 45th    
76   P.T. Eckersley Invicta     Umea      
77 F. Stanley Barnes Singer     John o'Groats 37th    
78   E. Voigt Adler     Athens      
79 G.W.J.H. Wright MG     John o'Groats 64th    
80 F.S. Hutchens / Nancy Blackwell Wolseley Hornet   Stavanger acc.    
81 France H. Stoffel Ford V8   Athens      
82   G. Duhoux Chrysler Dodge   Athens      
83 Harlod John Aldington Frazer Nash     John o'Groats 26th    
84   F. Ellena / J. de Buriane Peugeot     Valencia 49th    
85 Alexandru C. Berlescu Ford     Bucarest      
86   Prinzen K.L. von Schönburg-Waldenburg Lancia     Palermo 70th    
87   Norman Black Essex     Umea 15th    
88   J.H.M. Van der Meulen Ford     Athens      
89   J. Schnell Ford     Athens      
90 J.W. Whalley / Carl Olson Ford V8   Stavanger 18th    
91   J.M. Thion Citroën     Bucarest      
92   A. Evrard Bugatti     Tallinin      
93 Miss S.P. Richardson Ford     John o'Groats 40th    
94 Morna Lloyd Vaughan / Elsie Mary Wisdom Standard     Tallinin ret.    
95 Thomas V.G. Selby Ford V8   Stavanger ret.    
96   J.G. Smithson MG     Stavanger ret.    
97 Mrs. K. Petre / Joan Richmond Riley     Stavanger      
98   P.M. Lacroze / W. Belgrave MG     Tallinin 14th    
99   J. Danne Rally     Valencia      
100   Jannekeyn Citroën     Valencia      
101   M. Jamot Peugeot     Valencia 46th    
102   Cte. J. d'Herbemont Ford     Bucarest      
103 Lucy Schell / Laury Schell Talbot     Tallinin 04th 1500-> 3rd  
104   Blow / Van Heiden Panhard     Umea 22nd    
105   Donna La Caze Amilcar     Valencia      
106   G.J.G. Duchamps Ballot     Valencia 43rd    
107   E. Frommelt Mercedes-Benz     Athens      
108 L. Jaffe Wanderer     Tallinin acc.    
109   Ghiorzis / Husson Chenard et Walcker     Tallinin      
110   C. Foth Cadillac     Berlin      
111 Miss C. Labouchere / Miss Coles Wolseley Hornet   John o'Groats      
112 Konrad Jr. Bryde / O.W. Johannessen Studebaker     Stavanger 16th    
113   J.E. Friis Hotchkiss     Tallinin      
114 G.Ed Stott / Vic Horsman Daimler     John o'Groats 66th    
115 Donald M. Healey Invicta 4.5 L   Tallinin ret.    
116   A.K. Kurz Steyr     Athens      
117   E. Fransioli Talbot     Athens      
118   A.D. Costa Citroën     Valencia 51st    
119   Cne K. Martinkus Graham     Tallinin      
120   J. P. Valaitis Chrysler     Tallinin      
121 W. Zweerts de Jong Auburn     Amsterdam 65th    
122   I.T. Tattarascu Chrysler     Athens      
123 Per W. Schencke / Bjarne Thorstensen Buick     Stavanger acc.    
124   J. Gellweiler Citroën     Valencia 54th    
125 Per Bergan / Larsen Erik Cederwall Austin     Stavanger 21st    
126   W. Bjorset Auburn     Stavanger      
127 France Marc Chauvierre Chenard et Walcker     Tallinin      
128   Mme O. Preston Chevrolet     Athens      
129   C. Hansberger Mathis     Valencia 53rd    
130   H.H. Morian Ford     Umea      

No.73 Jack V. Crisp drove his Alvis from John o'Groats and took 38th place in RMC.

No.47 Herbaux and Flipo in Peugeot 201 started from Palermo.

Mme. Marguerite Mareuse and Mlle Louise Lamberjack won Ladies Cup driving
No.14 Peugeot.