Classic Car Catalogue

Wartburg 1976

353 (3 cyl, 2 suw, 991 cm³, 50 KM; wb: 2420 mm)
  Limousine
  Limousine de Luxe
  Tourist

DDR

CZTEROSUW W WARTBURGU

Od razu uprzedzamy Czytelników: póki co - w Wielkiej Brytanii! Kraj ten był jednym z ważniejszych rynków eksportowych dla samochodów z Eisenach. Sytuacja zmieniła się drastycznie, kiedy we wrześniu 1974 roku wprowadzono zakaz importu tych wozów z tego prostego powodu, iż nie spełniały wymogów przepisów określających dopuszczalną zawartość związków szkodliwych w spalinach...
Importerzy nagromadzili wówczas spore zapasy samochodów Wartburg 353, by móc przetrzymać jakoś okres do pojawienia się Wartburga z silnikiem czterosuwowym. Ponieważ wytwórnia nic takiego na razie nie wprowadziła i nie zamierza wprowadzić w najbliższej przyszłości, importerzy zmuszeni byli do działania we własnym zakresie.
I tak właśnie powstał projekt zastosowania w samochodzie Wartburg 353 silnika Leyland tzw. serii A, a pojemności 1,3 l i stosunkowo krótkim kadłubie. Ilość miejsca w Wartburgu jest bowiem ograniczona. Silnik o którym mowa używany jest o becnie do napędu jednego z najbardziej popularnych samochodów w Wielkiej Brytanii - wozu Morris Marina.
Racjonalizatorzy spodziewają się, iż gotowy prototyp wystawiony zostanie na tegorocznym salonie londyńskim jako model 1977. Oczywiście z prawostronną kierownicą!
Dla ścisłości warto może przypomnieć, że podobną drogą poszli w swoim czasie belgijscy importerzy samochodów Zaporożec, którzy zastępowali silniki chłodzone powietrzem silnikami Renault 8 chłodzonymi wodą. Podkreślamy raz jeszcze, że Wartburg 353 sprowadzany do nas mieć będzie jeszcze przez długi okres czasu silnik dwusuwowy. L. K.

Motor 1976