Lotus 1958

Seven
Elite

The Elite features a 1216-cc 72-bhp Coventry-Climax engine, all-independent suspension, disc brakes all round, and resin-bonded fibreglass bodywork.
The Seven becomes available with 1098 cc Coventry-Climax engine.

 

Seven

Seven (R4 cyl, 1172 cc, 40 bhp)
Seven (R4 cyl, 1098 cc, 75 bhp) - new model

 

Elite

Elite (R4 cyl, 1216 cc, 71 bhp)
   Coupé

 

Mk XI (Coventry-Climax 1100cc)
Mk XV (Coventry-Climax 1964cc, 2207cc, 2467cc)
Mk XVI (F-1) (Coventry-Climax 1964cc) - new model


Lotus XI at Geneva Motor Show.

Lotus Twelve made the first attempt to Formula-1 racing at Monaco GP. Mk XVI debuted at the French GP.

LOTUS XV

Ostatnia kreacja p. Chapmana, oznaczona Mk XV, mimo podobieństwa zewnętrznego do wozu Mk XI jest konstrukcją całkowicie nową. Przestrzenna rama wykonana jest z rurek o grubszej ściance i większej średnicy. Po raz pierwszy wmontowany został do podwozia silnik z dwoma wałkami rozrządu. Przy tym pochylony jest on o kąt 62° od pionu. Silnik wraz ze sprzęgłem podtrzymywany jest w trzech punktach z tyłu i przodu skrzyni korbowej i za przód głowicy. Tak znaczne pochylenie silnika spowodowało konieczność stosowania giętych rur ssących, co w rezultacie obniżyło moc silnika o kilkanaście koni.
Z tyłu samochodu umieszczona jest przekładnia główna, wraz z pięciobiegową skrzynką przekładniową stosowaną dotychczas w wozie F II. Skrzynka ta posiada zmianę typu motocyklowego, to znaczy, dźwignię poruszać trzeba do przodu lub tyłu do oporu.
Nadwozie uległo dalszemu obniżeniu, głównie dziękiobniżeniu wysokości zabudowy silnika. Wysokość samochodu do przedniej krawędzi wykroju kabiny wynosi zaledwie 610 mm!! Ciężar samochodu pustego nie przekracza 440 kG. Obecnie wóz wyposażony jest w czterocylindrowy silnik Coventry Climax w wersji 2l, lecz przewiduje się wprowadzenie w przyszłości odmiany 2,2l. Oblicza się, że z tym ostatnim silnikiem wóz osiągać będzie szybkość maksymalną 328 km/godz., a wiec więcej niż sportowy Mercedes 300 SLR czy też Jaguar D.

Motor 1958