Classic Car Catalogue

Polski Fiat, FSO, FSM, FSR 1978

Polski Fiat 126p  
Polski Fiat 125p  
FSM Syrena 105  
FSR Tarpan  
FSO Polonez – nowy model

Poland

Pod koniec lutego w FSM powstał 300-tysięczny PF 126p a 1 marca fabryka świętowała wyprodukowanie 500-tysięcznego samochodu (PF 126p i Syrena).
W czerwcu powstał Tarpan 235 o zwiększonej ładowności. Najważniejszym wydarzeniem tego roku było zaprezentowanie nowego Poloneza. Premiera odbyła się 3 maja. Jest to bardzo ambitna konstrukcja, w której duży nacisk położono na bezpieczeństwo bierne. Bazuje on na zespołach Polskiego Fiata 125p, wykorzystując jego zawieszenia, układ napędowy i silnik. W zespołach tych dokonano jednakże szeregu modyfikacji. W jednostce napędowej zastosowano pasek zębaty zamiast łańcucha rozrządu, zmieniono kształt komór spalania i wprowadzono pełnoprzepływowy filtr oleju. Nowe jest sprzęgło ze sprężyną centralną i przełożenia skrzyni biegów. Całkowicie nowe jest nadwozie o modnej linii "fast-back" z silnie pochyloną szybą przednią, giętymi szybami bocznymi i klapą bagażnika obejmującą tylne okno i charakterystycznymi, gumowymi zderzakami, które są całkowicie odporne na uszkodzenia do prędkości 5 km/h. Samochód posiada bardzo bogate wyposażenie seryjne: listwy zabezpieczające boki nadwozia, wzmocniena przeciwuderzeniowe drzwi, wycieraczka tylnej szyby, lusterko zewnętrzne, regulacja położenia kolumny kierownicy, bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa, obrotomierz, zegar kwarcowy, elektryczny wentylator chłodnicy, korekcja ustawienia reflektorów zależnie od obciążenia, światła przeciwmgłowe z przodu i z tyłu, regulacja natężenia oświetlenia tablicy rozdzielczej.
Produkcja polskich fabryk motoryzacyjnych:
FSO
Polski Fiat 125p – 95000 szt.
Polonez – 4500 szt.
Samochody montowane (Zastava) – 11000 szt.
FSM
Syrena 105 – 32002 szt.
Syrena R-20 i Bosto – 6000 szt.
Polski Fiat 126p – 186615 szt.
FSR
Tarpan – 6000 szt.
 

Polski Fiat 126p (FSM)

600 - ost. rok
650


Polski Fiat 126p 650S

MTP

Polski Fiat 126p 650L
 

Polski Fiat 125p (FSO)

1300 (R4 cyl, 1295 cm³, 60 KM)
1500 (R4 cyl, 1481 cm³, 75 KM)
  Sedan (2506 mm)
  Kombi
  Pick-up

 

FSM Syrena

105 / 105L
Bosto
R-20


Syrena

Syrena 105L
 

FSR Tarpan

223
224
233 - nowy model
235 - nowy model


W Fabryce Samochodów Rolniczych w Poznaniu uruchomiono produkcję usprawnionego modelu samochodu Tarpan. Dzięki zmianie kształtu pokrywy silnika i przednich błotników oraz zlikwidowaniu przetłoczenia na dachu, uzyskano bardziej funkcjonalny i estetyczny wygląd samochodu. Inną zaletą zmodernizowanej wersji Tarpana jest unifikacja kształtu ramy z samochodem Zuk. Samochód ma zwiększony do 1490 mm rozstaw kół. Usztywniona została podłoga i pokrywa silnika, w zderzaki o wzmocnionej konstrukcji wbudowano kierunkowskazy. W tylnej części pojazdu znalazły się dwa zderzaki i światło cofania. We wnętrzu zmodernizowanego Tarpana znalazły się wygodniejsze fotele, usprawniono ogrzewanie w kabinie kierowcy, zastosowano blokadę kierownicy. Tarpan - model 235 o ładowności zwiększonej do 1 tony będzie produkowany w wersji standard, pick-up i różnych odmianach specjalistycznych.
(Motor '78)
 

FSO Polonez

1300 (R4 cyl, 1295 cm³, 65 KM)
1500 (R4 cyl, 1481 cm³, 75 KM)
  Sedan (2509 mm)

Oficjalna premiera Poloneza miała miejsce 3 maja 1978 roku. Efektem trwających przeszło 3 lata przygotowań było rozpoczęcie produkcji Polonezów w Fabryce Samochodów Osobowych. W zakładzie zbudowano nową halę tłoczni, przeprowadzono daleko idącą modernizację pomieszczeń, w których produkuje się Poloneza, przemieszczono 1200 maszyn, radykalnie zmodernizowano szereg nowych linii produkcyjnych, przeszkolono setki pracowników wybierając do wytwarzania nowego samochodu tych najlepszych, najbardziej doświadczonych. Dumą fabryki jest automatyczna linia urządzeń, pracujących przy zgrzewaniu nadwozi Poloneza, zastępujących pracę ok. 180 ludzi. Nowy polski samochód osobowy wytwarzany jest w bardzo nowoczesnych warunkach.
Polonez to efekt olbrzymiego wysiłku żerańskiej FSO, rezultat działania wielu zakładów przemysłu maszynowego i 60 zakładów współpracujących z 7 resortów. Uruchomiono produkcję około 2300 nowych elementów w 424 zakładach produkcyjnych.
W tym roku warszawska fabryka ma wyprodukować 5 tys. Polonezów 1500. Taka ilość figuruje w oficjalnym planie produkcyjnym. Jednak ambicją żerańskiej załogi jest dostarczenie w tym roku znacznie większej ilości tych nowych samochodów. Mówi się nawet o podwojeniu produkcji i dostarczeniu na rynek 10 tys. wozów. Początkowo czynne będą dwa punkty rozprowadzania samochodów (w Warszawie i Katowicach), później uruchamiane będą dalsze.
W bieżącym roku Polonezy sprzedawane będą w pewnej ilości za dewizy. Wozy te - jak informuje Polmo - będą też dostępne za złotówki dla osób szczególnie wyróżniających się w pracy zawodowej i społecznej. Przewiduje się również sprzedaż ekspresową. Większe ilości Polonezów znajdą się na rynku w latach 1978-80. W tych bowiem iatach ruszy produkcja nowego modelu (plan przewiduje wyprodukowanie odpowiednio 40 tys. i 100 tys. samochodów Polonez), niezależnie od Polskich Fiatów 125p.
Już dziś powstała sieć autoryzowanych stacji obsługi. Jest ich łącznie 17 i znajdują się w większych miastach Polski. W pierwszym etapie przeszkolono w obsłudze Poloneza 162 pracowników Polmozbytu. Przygotowano komplety narzędzi specjalnych, no i - co się chwali - zapewniono już odpowiednią ilość części zamiennych (około 1000 pozycji), przy czym zgrupowano je początkowo w trzech magazynach centralnych (w Lublinie, Warszawie i Katowicach). W miare oowiekszania sie liczby jeżdżących samochodów części te powędrują do sklepów.
Wyniki eksploatacji serii informacyjnej około 100 Polonezów, które od stycznia do kwietnia bieżącego roku jeżdżą w najprzeróżniejszych warunkach po drogach Polski - dały w sumie pozytywny obraz tego samochodu. Samochody osiągnęły przebiegi po 60--70 tys. km, a ich intensywna eksploatacja pozwoliła na wyeliminowanie niektórych mankamentów, jeszcze przed uruchomieniem produkcji seryjnej. Poprawiono konstrukcję tłumika wydechu, rozrusznika, skorygowano kształt siedzeń. Bez zastrzeżeń działały (w porównaniu z Polskim Fiatem 125p) zespoły: elementy silnika, sprzęgło, skrzynia biegów. Rewelacyjnie spisywało się w czasie tych ciężkich prób, przeprowadzonych w warunkach zimowych, ogumienie samochodu Polonez. Opony 175 SR 13 o wzorze bieżnika D 124 wytwarzane przez dębicki Stomil wykazały na tym przebiegu zużycie zaledwie 50 proc. i, co najważniejsze, zapewniały temu dużemu przecież samochodowi doskonałe warunki przyczepności, również i na mokrych, śliskich nawierzchniach.
Doczekaliśmy się więc nowoczesnego samochodu na dobrym ogumieniu. Jest to zapowiedź tym bardziej cenna, że dalsze, przyszłościowe modele całej rodziny Polonezów, powstające przy współpracy włoskiej firmy Fiat (odmiany trzydrzwiowe i Coupé), napędzane będą nowymi modelami silników o pojemności 1,6; 1,8 i 2 litry i odpowiednio dużych mocach, będą się odznaczały jeszcze lepszymi własnościami trakcyjnymi. Osiągi wytwarzanego dzisiaj Poloneza 1500 są - jak zapewnia fabryka - lepsze niż Polskiego Fiata 125p 1500, o czym, mamy nadzieję, będziemy się mogli przekonać w czasie badania drogowego Poloneza.
Uruchomienie produkcji Poloneza to niezaprzeczalny sukces załogi żerańskiej fabryki, która przygotowała jego wytwarzanie bez przerywania realizacji normalnych zadan produkcyjnych, a nawet przodując wśród innych zakładów zjednoczenia Polmo. W ciągu pierwszych czterech miesięcy 1978 roku (a więc w 32 proc. minionego czasu) plan produkcyjny został wykonany w FSO w przeszło 35 proc., sprzedaż w przeszło 36 proc., eksport w 25 proc., a produkcję części zamiennych w 33 proc. A przcież samo przygotowanie oprzyrządowania dla Poloneza pochłonęło w fabryce 2,5 mln roboczogodzin. Wygospodarowano je niezależnie od realizacji bieżących zadań produkcyjnych. I to się chwali znanej z ofiarności załodze żerańskiej fabryki.
ST. SZELICHOWSKI

(Motor '78)

Europejska premiera Poloneza na salonie w Paryżu.

Polonez na linii produkcyjnej.