American Motors Corporation
1975

Pacer - new model
Gremlin
Hornet
Matador
Javelin

USA

 

Pacer

R6 cyl. 232 cu.in. 90 hp std.
R6 cyl. 258 cu.in.   opt.
Sedan  wb: 100 in.

  Przyjęło się, jak do tej pory słusznie, uważać, że samochody amerykańskie są, co tu dużo mówić, okropnie wyglądającymi pudłami, szczerzącymi z przodu masę chromowanych zębów, z maską wielkości małego lotniskowca, ogromnym zwisem tylnym i... nieproporcjonalnie małą ilością miejsca w środku. Próby wprowadzenia nowej linii kończyly się, jak dotąd, niepowodzeniami, chociaż ich źródla należałoby upatrywać raczej w rozwiązaniach technicznych podwozia (slynna afera z samochodem Chevrolet Corvair).
  Do szturmu na skostniałe pozycje amerykańskiej stylizacji samochodowej ruszyła obecnie firma najmniejsza - American Motors Pacer. Jej dyrektorzy wiedzą doskonale, że nie mogą konkurować z trójką gigantów, jeśli idzie o wysokość produkcji czy też ilość oferowanych modeli.
  Postanowiono więc opracować samochód, który podobałby się jak najszerszym kręgom odbiorców a zarazem był na tyle rewolucyjny, aby w obecnym okresie zastoju na rynku samochodowym mógł skutecznie przyciągać potencjalnych nabywców wozów innych marek. Zadanie nietatwe. Tym bardziej, że niemal w całości spadało ono na barki stylisty. W podwoziu nie przewidywano żadnych rewelacji – zwykłe rozwiązania amerykańskie, sztywna oś z tyłu prowadzona na dwóch resorach półeliptycznych, niezależne zawieszenie kół przednich, normalne rozłożenie elementów układu napędowego, silnik z przodu, koła napędzane z tyłu.
   ODWAŻNY KROK
  Za to nadwozie! Dwudrzwiowe, z otwieraną pochyloną klapą tylną, o bardzo dużej powierzchni oszklonej (pod tym wzgledem nad samochodem Pacer góruje tylko Chevrolet w wersji kombi). Nadwozie o bardzo dziwnych proporcjach – dużej szerokości i małej długości całkowitej. 195,5 cm x 436 cm! „Europejskiemu” rozstawowi osi wynoszącemu 254 cm towarzyszy „amerykański” rozstaw kół 155 cm. Ale i europejska wysokość - zaledwie 136 cm.
  Przy szerokości wnętrza 145 cm Europejczycy uznaliby wóz Pacer za samochód 6-osobowy. Tymczasem jego twórcy zdecydowali się umieścić we wnętrzu tylko dwa szerokie fotele z przodu i kanapę tylną wtłoczoną nieco między wnęki kół tylnych. Aby ułatwić dostawanie się na to siedzenie DRZWI Z PRAWEJ STRONY WOZU SĄ O 10 CM DŁUŻSZE od drzwi lewych, używanych z reguly tylko przez kierowcę. Mimo to zewnętrznie samochód wygląda identycznie z obu stron, gdyż drugie kolejne, licząc od przodu wozu, słupki dachu są bardzo szerokie i wszystko jedno gdzie zaznacza się na nich linia wykroju drzwiowego.
   SZEROKI I... CIĘŻKI
  Decyzja o bardzo dużej szerokości wozu ma wszakże i niekorzystne następstwa. Zwiększenie szerokości o 15 cm w stosunku do powszechnie przyjęych wymiarów to zarazem zwiekszenie masy wozu i to o wiele więcej niż gdyby te 15 cm dodać do długości pojazdu. Nic więc dziwnego, że samochód Pacer waży więcej niż konkurencyjne małe wozy amerykańskie, o 160 do 175 kg. Dokładnie biorąc: 1360 kg w wersji standardowej. Częściowo spowodowane jest to również wspomnianą już, bardzo dużą powierzchnią oszkloną. Szkło waży przecież więcej niż blacha stalowa.
  Samochód Pacer przeznaczony jest przede wszystkim dla nabywców młodych, jeśli nie wiekiem to przynajmniej sercem. Dlatego też od razu wykluczono stosowanie w nim silników widlastych o dużej pojemności jako... zanieczyszczających środowisko w stopniu większym niż jest to koniecznie potrzebne.
  Pozostały więc rzędowe szóstki o pojemności 3,8 lub 4,2 l. Moce: 101 KM, względnie 110 KM. Prędkość maksymalna, w zależności od przełożenia przekładni głównej, 155 - 165 km/godz.
  Podkreślić trzeba, że samochód Pacer jest pierwszym wozem amerykańskim w którym otrzymać można za dopłatą europejską konstrukcję nadbiegu o układzie planetarnym. Ma ona obniżać poziom hałasu i przede wszystkim zmniejszać zużycie paliwa. Skrzynia biegów ma trzy przelożenia, oczywiście wszystkie synchronizowane, na żądanie pojazd dostarczany jest z przekładnią hydrokinetyczną trójzakresową.
  Nadwozie tej oryginalnej konstrukcji amerykańskiej przystosowane jest do obecnych i przyszłych przepisów odnośnie wytrzymalości na zderzenia. Właściwie jest nawet za mocne, jeśli weźmie się pod uwagę wycofanie się władz federalnych z niektórych co ostrzejszych warunków regulujcych kontrolowany zgniot. Tak np. w drzwiach można znaleźć miejsce na znacznie potężniejsze usztywniacze niż stosowane obecnie.
Trudno byłoby spodziewać się, że Pacer za jednym zamachem zmieni poglądy konstruktorów amerykańskich, ale na pewno jest to zdecydowany krok w kierunku samochodu mniejszego, choć dostosowanego do takich istniejących warunków, jak szerokie drogi, szerokie miejsca na parkingach, zapotrzebowanie na przestronne wnętrze.
T. S.

Motor 10/1975

 

Gremlin

R6 cyl. 232 cu.in. 90 hp
R6 cyl. 258 cu.in.  
V8 cyl. 304 cu.in. 120 hp
Sedan  wb: 96 in.


Levi's® Gremlin


Gremlin X


 


Gremlin


GREMLIN £2,636
Not for the first time, American Motors were ready when US motorists became interested in smaller cars and they cashed in with the Gremlin which has been brought up to date with energyabsorbing bumpers. Bright colour schemes, exotic stripes, alloy wheels have given the Gremlin a youthful appeal. Performance enthusiasts can now have a 5-litre V8 engine. A British Laycock overdrive is optional on sixes.

London show review

 

Hornet

R6 cyl. 232 cu.in. 90 hp
R6 cyl. 258 cu.in.  
V8 cyl. 304 cu.in. 120 hp
Sedan 2-dr  wb: 108 in.
  Sedan 4-dr wb: 108 in.
  Harchback 2-dr wb: 108 in.
  Station Wagon wb: 108 in.

 


Hornet Sportabout


Hornet Sportabout D/L

 

Matador

R6 cyl. 258 cu.in. 95 hp
V8 cyl. 304 cu.in. 120 hp
V8 cyl. 360 cu.in.  
V8 cyl. 360 cu.in  
Sedan 4-dr  wb: 118 in.
  Sedan 2-dr wb: 118 in.
  Station Wagon wb: 118 in.


Matador Brougham Coupe


Matador Brougham with optional "Oleg Cassini" package.


Matador X


Matador Brougham Sedan


Matador Brougham Wagon


Matador Wagon